avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovinieta dupa 4 luni
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovinieta dupa 4 luni

In data de 29.09.2018 am savarsit fapta de a conduce fara rovinieta.
Mi-a sosit prin posta in data de 30.01.2019 un plic cu amenda, in dreptul; " semnatura olografa" exista o semnatura dar, nu in original.
Din cate am inteles de la data de 1 sep 2018 exista o lege care spune ca dupa 4 luni amenda se prescrie, este adevarat ? Amenda aceasta mai trebuie platita ? Masina totusi a fost imprumutata cuiva si am omis sa ii zic ca nu am rovinieta, nu am condus eu .
Cel mai recent răspuns: ku990 , utilizator 22:59, 9 Februarie 2019
Procesul verbal se intocmeste in cel mult 4 luni de la savarsirea faptei si se comunica in cel mult 2 luni de la intocmire, indepliniti aceste conditii?
Vedeți data sosirii de pe plic, dacă se încadrează peste 4 luni. Va trebui să depuneti plângere contravențională pe acest temei legal, ca sa va anulați PV. Legea 60/2018 a intrat în vigoare pe 4.09.2018.




Pe spatele plicului este o stampila in care scrie: 30 01 19 12 ,
Tinand cont ca plicul la poarta mi-a sosit in 30.01.2019 , ma gandesc ca 30 01 19 12 vine de la data sosirii .
Fapta a fost savarsita in data de 29.09.2018, daca adaugam 4 luni = 29/01/2019 .
Daca a sosit in 30/01/2019 inseamna ca pot depune plangere ?

latka a scris:

Vedeți data sosirii de pe plic, dacă se încadrează peste 4 luni. Va trebui să depuneti plângere contravențională pe acest temei legal, ca sa va anulați PV. Legea 60/2018 a intrat în vigoare pe 4.09.2018.






Da, aveți temei legal, depășirea termenului de prescripție. Depuneți plângere contravențională la judecătoria din raza localității dvs. în care cereți anularea PV de contravenție respectiv. Atașați copie după plic. Totul se depune în dublu exemplar. Articolul care s-a modificat din ordonanță privind rovigneta este specificat în legea 60/2018.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti temei sa depuneti plangere.In procesul verbal este trecuta data savarsirii faptei precum si data intocmirii, daca intre aceste 2 date au trecut mai mult de 4 luni, ceea ce nu cred, data intocmirii este undeva in decembrie, asadar mai putin de 4 luni.
Daca l-ati primit in ianuarie s-au incadrat in termenul de 2 luni intre data intocmirii procesului verbal si data sosirii la dvs.
In legea 60/2018 se spune:
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat ... Virgil-Doru Virgil-Doru Buna ziua, In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat in trafic fara a detine rovinieta valabila. A primit plicul de la posta cu procesul ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta silepop silepop Bună ziua. Eu am locuit până în 2015 într-un apartament apoi mi-am cumpărat o casă, păstrând apartamentul în care actualmente locuiește un chiriaș. ... (vezi toată discuția)