avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovinieta dupa 4 luni
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovinieta dupa 4 luni

In data de 29.09.2018 am savarsit fapta de a conduce fara rovinieta.
Mi-a sosit prin posta in data de 30.01.2019 un plic cu amenda, in dreptul; " semnatura olografa" exista o semnatura dar, nu in original.
Din cate am inteles de la data de 1 sep 2018 exista o lege care spune ca dupa 4 luni amenda se prescrie, este adevarat ? Amenda aceasta mai trebuie platita ? Masina totusi a fost imprumutata cuiva si am omis sa ii zic ca nu am rovinieta, nu am condus eu .
Cel mai recent răspuns: ku990 , utilizator 22:59, 9 Februarie 2019
adica ati imprumutat o masina care nu avea voie sa circule decat in orasul/ satul dvs? fiindca sigur stiati ca n-aveti rovinieta la ea. mai ganditi-va.

ku990 a scris:

Si chiar daca nu eu am condus masina, ci doar am împrumutat.o , tot eu trebuie sa o platesc ? Ei nu pot vedea pe camera ca nu eu eram la volan ?

Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Februarie 2019
adriandimitriu, utilizator
daca dvs. imi imprumutati mie masina, doar sa ma duc la supermarket, iar eu sunt idiot si plec cu ea in afara orasului, cu ce ati gresit dvs ?
Si eu sunt convins ca stiati ca nu aveti rovinieta, dar nu stiati ca plec din oras, doar am zis ca ma duc la supermarket .

Adrian Dimitriu a scris:

adica ati imprumutat o masina care nu avea voie sa circule decat in orasul/ satul dvs? fiindca sigur stiati ca n-aveti rovinieta la ea. mai ganditi-va.

ku990 a scris:

Si chiar daca nu eu am condus masina, ci doar am împrumutat.o , tot eu trebuie sa o platesc ? Ei nu pot vedea pe camera ca nu eu eram la volan ?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat ... Virgil-Doru Virgil-Doru Buna ziua, In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat in trafic fara a detine rovinieta valabila. A primit plicul de la posta cu procesul ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta silepop silepop Bună ziua. Eu am locuit până în 2015 într-un apartament apoi mi-am cumpărat o casă, păstrând apartamentul în care actualmente locuiește un chiriaș. ... (vezi toată discuția)