Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovinieta dupa 4 luni
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovinieta dupa 4 luni

In data de 29.09.2018 am savarsit fapta de a conduce fara rovinieta.
Mi-a sosit prin posta in data de 30.01.2019 un plic cu amenda, in dreptul; " semnatura olografa" exista o semnatura dar, nu in original.
Din cate am inteles de la data de 1 sep 2018 exista o lege care spune ca dupa 4 luni amenda se prescrie, este adevarat ? Amenda aceasta mai trebuie platita ? Masina totusi a fost imprumutata cuiva si am omis sa ii zic ca nu am rovinieta, nu am condus eu .
adica ati imprumutat o masina care nu avea voie sa circule decat in orasul/ satul dvs? fiindca sigur stiati ca n-aveti rovinieta la ea. mai ganditi-va.

ku990 a scris:

Si chiar daca nu eu am condus masina, ci doar am împrumutat.o , tot eu trebuie sa o platesc ? Ei nu pot vedea pe camera ca nu eu eram la volan ?

adriandimitriu, utilizator
daca dvs. imi imprumutati mie masina, doar sa ma duc la supermarket, iar eu sunt idiot si plec cu ea in afara orasului, cu ce ati gresit dvs ?
Si eu sunt convins ca stiati ca nu aveti rovinieta, dar nu stiati ca plec din oras, doar am zis ca ma duc la supermarket .

Adrian Dimitriu a scris:

adica ati imprumutat o masina care nu avea voie sa circule decat in orasul/ satul dvs? fiindca sigur stiati ca n-aveti rovinieta la ea. mai ganditi-va.

ku990 a scris:

Si chiar daca nu eu am condus masina, ci doar am împrumutat.o , tot eu trebuie sa o platesc ? Ei nu pot vedea pe camera ca nu eu eram la volan ?