Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere cim?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere cim?

un salariat isi face o cerere de desfacere cim cu data de 01.02.2019 dar cu o zi inainte de desfacere ( 31.01.2019) aduce un certificat medical. Cum se procedeaza ? I se desface cim cu data din cerere sau se amana desfacerea pana la expirarea concediului medical?
C.mun.
art.49
....
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Art. 50.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;