Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL MEDICAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL MEDICAL

Buna ziua. Concediul medical suspenda durata contractului de munca (si implicit amana implinirea termenului CIM pe perioada determinata) ?
Concediul medical, intr-adevar, suspenda c.i.m., dar nu suspenda si termenul la care expira durata unui c.i.m. incheiat pe durata determinata.

C.i.m. va inceta de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat, chiar daca sunteti in concediu medical

Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Art.49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
....

Art.50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....