avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Cum ma pot apara
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Cum ma pot apara

Am fost sunata de la politie si mi s-a spus ca exista o plângere impotriva mea din cauza ca am denigrat imaginea unei persoane. Eu eram prietena cu o fata si ne-am certat. Eu am inceput sa o postez pe internet dar totul a fost sters. Ce pot sa patesc? Ce se intampla dupa ce dau declaratia? Ea nu vrea sa isi retraga plângerea dar eu vreau sa se termine tot,regret.
Doar pentru denigrare nu cred se implica politia.

Vedeti sa nu fie mai mult de atat.
Aveti dreptul de a merge cu avocat la audiere ca sa va explice acuzatia si sa intelegeti exact despre ce este vorba.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Nu cumva ai santajat-o putin ,hartuit-o ,sau ai postat poze cu continut sexual,cu ea în ipostaze intime etc
Daca e asa e serioasă situatia,te duci cu părinții de mana la un avocat.Daca e vorba de o insultă sau ati facut misto de ea ,prostii de genul asta nu e atat de grav.Trebuie sa înțelegi ca ce vrei tu nu are nici o relevanță,ca faptele noastre pot avea și consecințe,unele neplacute.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Nu am postat nimic indecent cu ea, au fost doar injurii si faptul ca am publicat.o pe un site dar acea postare s.a sters. Ce se va intampla dupa ce voi da declaratie? Eu sunt majoră. Ea nu vrea sa facem pace.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu cumva ai santajat-o putin ,hartuit-o ,sau ai postat poze cu continut sexual,cu ea în ipostaze intime etc
Daca e asa e serioasă situatia,te duci cu părinții de mana la un avocat.Daca e vorba de o insultă sau ati facut misto de ea ,prostii de genul asta nu e atat de grav.Trebuie sa înțelegi ca ce vrei tu nu are nici o relevanță,ca faptele noastre pot avea și consecințe,unele neplacute.

Probabil nu se va întâmpla nimic ,insulta si calomnia nu mai sunt infracțiuni .

Alte discuții în legătură

Hartuirea online Chronical Chronical Salut, Fosta mea prietena a vrut sa ma santajeze cu niste conversatii.... am dovezi in care prietena ei admite ca are conversatii trimise de prietena mea... ... (vezi toată discuția)
S-a depus o plângere penală împotriva mea pentru că mi-am denigrat o prietenă pe facebook. nu știu ce mă poate aștepta, vă rog să mă lămuriți andreeadeeaz andreeadeeaz Buna dimineata! Voiam sa va intreb, ma confrunt cu o problemă. In ianuarie anul curent s-a depus o plangere impotriva mea cu privire la faptul ca eu mi-am ... (vezi toată discuția)
Calominie vic-tori vic-tori am nevoie de o informatie,sant impreuna cu un barbat de 8 ani si tot de atunci soacra mea impreuna cu fosta nevasta ma vorbesc numai de rau si ma fac in toate ... (vezi toată discuția)