Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dividende/ cesiune parti sociale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dividende/ cesiune parti sociale SRL

In luna decembrie 2005 asociatul F. isi cedeaza toate partile sociale lui C. in schimbul unei sume extrem de generoase. Contractul de cesiune nu reglementeaza expres problema dividendelor asa ca m-am uitat in Legea Soc. Com si nici acolo nu am gasit un text care sa imi suplineasca prevederile contractului in sensul ca asociatul cedent are sau nu are dreptul la dividende pe anul 2005. Dividendul este constituit la momentul aprobarii bilantului si la acea data F. nu mai este asociat al firmei, dar pe de alta parte a avut aceasta calitate 11 luni din 2005. Daca aveti informatii suplimentare in aceasta materie va rog sa ma ajutati!
Dividendele sunt creante pe care asociatul le are asura societatii. Daca in contractul de cesiune se precizeaza ca la data cesiunii s-au egalizat creantele intre cedent si cesionar, atunci nu cedentul nu mai are nimic de luat.