Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conform CJUE, pentru zilele de concediu neefectuate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conform CJUE, pentru zilele de concediu neefectuate salariații au dreptul să fie plătiți, chiar dacă nu le-au cerut. Este posibil acest lucru dacă nu își încetează activitatea în cadrul firmei?

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a dat o decizie foarte interesantă apropo de plata zilelor de concediu de odihnă: pentru zilele neluate de concediu, salariații au dreptul să fie plătiți, chiar dacă nu au cerut concediul. Se poate plati CO aferenti anilor precedenti chiar daca nu isi inceteaza activitatea in cadrul institutiei?
Manuela Rășină, administrator
Banii pe CO se pot obtine in doua situatii :
- la incetarea c.i.m., ca si compensare pentru zilele neefectuate;
sau
- pe durata efectuarii CO , ca indemnizatie.