Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmează să execut primăria și prefectura pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmează să execut primăria și prefectura pentru nefolosința unui teren, și aș vrea să recuperez și cheltuielile de judecată pentru că avocatul nu a făcut-o. Care e procedura și cât ar putea dura?

Urmeaza sa execut primaria si prefectura pentru nefolosinta pe trei ani in urma asupra unui teren
Pentru ca nu ma pricep, avocatul m-a tepuit si nu a cerut ca la cheltuieli de judecata sa-mi fie restituita si taxa de timbru.
Eu nu am stiut, el stia dar nu a cerut decat onorariul lui.
Va rog, care e procedura de executare?
Ca sa nu mai fiu tepuit apelez la ajutorul d-vs.
Aici am aflat ca trebuia ceruta si taxa de timbru. Am pierdut 6000 lei.
Cum va proceda executorul?
Eu il imputernicesc, eventual platesc un onorariu urias si apoi astept?
Imi ofera executorul un termen in care va executa suma respectiva, inchei vre-un contract cu dansul sau totul e la mila lui Dumnezeu? Totul mai putin onorariul...
E drept, onorariul mi-l va restitui din executare. Dar in cat timp?
Care e procedura, cat timp ar putea dura, la ce sa ma astept aceasta e intrebarea?
A executa, sau a nu executa?
A fi, sau a nu fi?
Multumesc mult!
Manuela Rășină, administrator
Multumesc mult tuturor.