Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoane fizice cu venituri in 2019 din drepturi de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoane fizice cu venituri in 2019 din drepturi de proprietate intelectuala

Buna ziua,
As vrea sa aflu cum se impoziteaza si ce contributii trebuie sa plateasca in 2019 o persoana care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala pentru care impozitul pe venit se retine la sursa.
Ma intereseaza un model de declaratie pe care trebuie sa-l completeze persoana fizica, pe care o va depune la platitor.
Multumesc mult.
george-neagu, moderator
Pentru veniturile din drepturi de autor cu reținere la sursă impozitul pe venit se reține de către plătitorul venitului și cel care obține banii din drepturi de autor nu trebuie să se mai depuna declaratia unica si sa plateasca asta.
In unele cazuri trebuie plătit CAS și CASS doar dacă veniturile nete din drepturi de autor depășesc 24960 lei (adică 12 salarii minime).
Venitul net, cel care se compară cu pragul de 24960 lei, se calculează prin scăderea din venitul brut a unei cote forfetare de 40% din brut.
Cei care au mai multe astfel de contracte, dacă la vreunul dintre plătitori se estimează că pe 2019 veniturile nete ar fi peste acest prag impus de Codul fiscal, atunci unul dintre acești plătitori la care se depășește pragul va trebui desemnat cu sarcina achitării plății contribuțiilor sociale. In acest din urma caz, nu mai depuneti dumneavoastra declarata unica pentru contributile sociale pentru ca vi le plateste ce desemnat.
Desemnarea o faceti ca anexa la contractul pe care-l aveti cu el.
Multumesc mult.
Cu mult respect.