Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PLATI PARTIALE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PLATI PARTIALE

Buna ziua,
Va rog, plata partiala presupune recunoasterea debitului? daca da, in ce legea gasesc?
multumesc anticipat!

Efectuarea platii, fie si partiala, corespunde cu acceptarea facturii ceea ce constituie dovada in beneficiul emitentului precum si o dovada a raportului juridic de drept comercial in sensul executarii de catre debitor a obligatiei asumate.
(Cod comercial art. 46)
ContSters84518, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~