avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PLATI PARTIALE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PLATI PARTIALE

Buna ziua,
Va rog, plata partiala presupune recunoasterea debitului? daca da, in ce legea gasesc?
multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: ContSters84518 , utilizator 15:52, 18 Noiembrie 2009
Efectuarea platii, fie si partiala, corespunde cu acceptarea facturii ceea ce constituie dovada in beneficiul emitentului precum si o dovada a raportului juridic de drept comercial in sensul executarii de catre debitor a obligatiei asumate.
(Cod comercial art. 46)
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2009
ContSters84518, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare debit golanski golanski Am livrat marfa pe facura unei firme ,cu stampila si semnatura,fara a avea un contract cu aceasta firma. Termenul de plata inscris pe factura era la ... (vezi toată discuția)
Semnarea si stampilarea facturilor DAIANA_ DAIANA_ Am si eu o rugaminte si sper ca ma veti edifica cu privire la aceasta problema ! [b]Mai este obligatoriu ca facturile sa fie semnate si stampilate? [/b]E ... (vezi toată discuția)
Factura fiscala poate tine loc de contract ????? Alina Alina Alina Alina Buna ziua Am urmatoarea speta Am un debitor cu care nu s-a incheiat un contract. El acum nu mai vrea sa ne achite niste facturi pe motiv ca nu avem contract ... (vezi toată discuția)