Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Standarde STAS
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Standarde STAS

Mai sunt in vigoare standardele STAS?
Mai sunt dar s-a schimbat denumirea, daca pot spune asa, o data cu intrarea in UE, adica din STASxxxx In SR EN xxxx sau SR EN xxxx
Mai multe detalii gasiti mai jos
[ link extern ] /
Ionut.ion, utilizator
STAS = Standard de stat.
SR = Standard romanesc
STAS si SR sunt acelas lucru. Notiunea de STAS s-a folosit pe vremea apusa acum 30 de ani. Notiunea STAS s-a inlocuit cu SR.
SR EN = standard rpmanesc care reproduce o norma europeana
SR ISO = un standard romanesc care reproduce o norma ISO (Organizatia Internationala de Standardizare)
Schimbarea denumirii s-a facut cu ocazia unei modificari a respectivului standard
ing. Ioan Ciobanu