avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Standarde STAS
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Standarde STAS

Mai sunt in vigoare standardele STAS?
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 22:02, 6 Februarie 2019
Mai sunt dar s-a schimbat denumirea, daca pot spune asa, o data cu intrarea in UE, adica din STASxxxx In SR EN xxxx sau SR EN xxxx
Mai multe detalii gasiti mai jos
[ link extern ] /
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 6 Februarie 2019
Ionut.ion, utilizator
STAS = Standard de stat.
SR = Standard romanesc
STAS si SR sunt acelas lucru. Notiunea de STAS s-a folosit pe vremea apusa acum 30 de ani. Notiunea STAS s-a inlocuit cu SR.
SR EN = standard rpmanesc care reproduce o norma europeana
SR ISO = un standard romanesc care reproduce o norma ISO (Organizatia Internationala de Standardizare)
Schimbarea denumirii s-a facut cu ocazia unei modificari a respectivului standard
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reglementari europene Lucman Lucman Exista in legislatia romana prevedere potrivit careia reglementarile europene (EN, SR EN) referitoare la un produs primeaza in fata celor romane (STAS) sau ... (vezi toată discuția)
Model procedura referitoare la activitatea juridica calytul calytul Am nevoie de un model de procedura referitoare la activitatea juridica conform cerintelor standardului SR EN ISO 9001/2001, daca are cineva habar de asa ceva (vezi toată discuția)
Standard iso 9001:2001 Mihaela55 Mihaela55 Buna ziua! As putea gasi pe internet Standardul ISO 9001:2001 sa il citesc, peste tot unde am cautat am gasit consultanta pentru implementarea in cadrul unei ... (vezi toată discuția)