Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

Bună ziua. Sunt noua aici. As a cea o întrebare. Lucrez într-o firma mare. Mi-am dat demisia. Maine e ultim zi de lucru pentru ca mi se termina preavizul. Întrebarea mea este. Angajatorul este obligat după preaviz sa îmi plătească concediu de odihna neefectuat? Pentru ca mi sa spus ca banii pe concediu vor întra pe luna viitoare. Eu trebuie sa plec din tara curând și am cerut sa mi se de toți banii când plec, ei mi-au spus ca nu este posibil ce pot face? Ma pot duce la itm?
Va duceti degeaba la ITM ...

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.
Ei miau spus ca se virează banii acum pe 10 pe luna ianuarie. Și pe 10 martie se va vira de pe luna februarie cât am lucrat plus concediul de odihna. Este ok asa? Nu mi se pare ok sa aștept banii mei.

Cornel Vasile a scris:

Va duceti degeaba la ITM ...

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

Este corect , deoarece : Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
Nu ați înțeles. Preavizul meu se termina mâine. Pe 7.ziua mea de salar e pe 10. Pe 10 acum nu îmi plătește luna asta când termin munca concediu de odihna neefectuat. E normal? Asta e nelămurirea mea.

Cornel Vasile a scris:

Este corect , deoarece : Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Nu voiam banii mai devreme de data stabilita în contract. Vreau banii toți. Asta era ideea. Și dacă pot sa fac ceva?

Ioanaandnan a scris:

Nu ați înțeles. Preavizul meu se termina mâine. Pe 7.ziua mea de salar e pe 10. Pe 10 acum nu îmi plătește luna asta când termin munca concediu de odihna neefectuat. E normal? Asta e nelămurirea mea.

Cornel Vasile a scris:

Este corect , deoarece : Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.