Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna seara. As avea nevoie de un raspuns: Sunt angajata din data de 09.08.2016 la o firma. Pe data de 15.02.2017 imi termin perioada de preaviz. O sa primesc banii de pe concediul de odihna?
La incetarea c.i.m., angajatorul are obligatia de a va compensa in bani zilele de CO neefectuate.

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este obligat sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.