Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent inserție

Bună seara, dacă în data de 11.07.2019 copilul împlinește 2 ani, mama în ce data ar trebui sa înceapă lucrul? Cu 60 zile sau 90 zile, tatăl nu își ia luna tatălui (are dreptul), stimulentul după cât timp se primește? Și dacă mama se întoarce la lucru, pana în ce data primește indemnizația?
Buna dimineata,
Cu 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani, in situatia dvs. inainte de 11.05.2019.
O sa primiti o suma de bani in plus la salariu, sub denumirea de Stimulent de insertie, in valoare de 650 de lei pana cand copilul implineste 3 ani.
Oug 111/2010, actualizata
Articolul 7
(1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1) , obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2) .
(2) Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, stimulentul de insertie se acorda astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2)
.
(3) In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.
(4) Incepand cu drepturile lunii aprilie 2017, cuantumul stimulentului de insertie se stabileste la 650 lei.
(5) Pentru drepturile ulterioare datei prevazute la alin. (4) , cuantumul stimulentului de insertie prevazut se majoreaza prin hotarare a Guvernului.
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc, o zi buna