Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tipurile de concedii copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tipurile de concedii copil

Buna seara,

Sunt insarcinata si imi doresc sa procedez in felul urmator:
1. Sa merg la servici pana in momentul nasterii (postul pe care il ocup imi permite acest lucru)
2. Sa intru in concediu postnatal, acela obligatoriu de 42 de zile.
3. Dupa cele 42 de zile obligatorii, vreau sa revin la munca.
4. Doresc sa primesc stimulentul de insertie care poate fi primit pe 3 ani pe langa salariu pe care il primesc la locul de munca.

In urma cercetarilor efectuate pe internet nu am putut pune cap la cap care sunt pasii necesari care trebuie urmati pentru a actiona conform pasilor de mai sus si, imlicit, nici actele necesare.

Imi puteti oferi ajutor in acest sens? Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Dupa nastere depuneti Concediul medical postnatal ( de lauzie) la angajator si acesta il plateste,
Ati discutat cu angajatorul acest aspect, de a reveni la serviciu dupa concediul de lauzie?
Daca da...la terminarea acestui concediu reluati activitatea si apoi mergeti la primarie si depuneti actele pentru stimulent ( va indruma dumnealor ce trebuie sa aduceti- le gasiti si in link-ul de mai jos, Art. 13).
Stimulentul nu o sa l primiti pana implineste copilul 3 ani, ci doar pe perioada cat puteati beneficia de Concediul pentru Crestere Copil ( 2 ani sau 3, in cazul copilului cu handicap).
Ionut.ion, utilizator
OUG 111/2010

ART. 7
(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea
copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un
stimulent de inserţie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin.
(2).
(2) Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile
înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap,
acordarea stimulentului de inserţie se prelungeşte astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în
această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) şi (2).
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de
inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Deci stimulentul de insertie se acorda pana la implinirea varstei de 3 ani sau pana la implinirea varstei de 4 ani in cazul copilului cu handicap
Dana Posta, utilizator

Dana Posta a scris:

OUG 111/2010

ART. 7
(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea
copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un
stimulent de inserţie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin.
(2).
(2) Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile
înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap,
acordarea stimulentului de inserţie se prelungeşte astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în
această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) şi (2).
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de
inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Deci stimulentul de insertie se acorda pana la implinirea varstei de 3 ani sau pana la implinirea varstei de 4 ani in cazul copilului cu handicap

Mai cititi odata Ordonanta. Doamnei i-se aplica Alin. 1
(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptățite să beneficieze de concediul pentru creșterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obțin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de inserție în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizației stabilit la art. 2 alin. (2).
Adica beneficiaza de acest stimulent in parioada cand ar trebui sa beneficieze de indemnizatie.
Si perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de acest concediu este perioada ce incepe la terminarea Concediului de lauzie ( postnatal-minim 42 de zile) si pana implineste copilul doi ani, sau trei, in cazul copilului cu handicap.
Alin. 2, cum spune si enuntul lui, se aplica persoanelor ce revin la serviciu cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul doi ani ( adica acelor persoane ce deja au beneficiat de o mare parte de CCC).

Daca se primea acest stimulent pana la implinirea varstei de trei sau patru, in cazul copilului cu handicap, indiferent daca revi la serviciu imediat dupa concediul de lauzie sau inainte de ultimele 60 de zile de CCC nu trebuia sa mai existe enuntul de la alin. 1.
Ionut.ion, utilizator
Dumneavastra citati legea doar in prima parte, ulterior o interpretati.
...Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile
înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani...
Daca te intorci inainte cu 80 de zile sau cu 365 tot pana la 3 ani se primeste stimulentul. Legea asa spune si practica la fel. Am avut si avem cazuri in firmele in care am lucrat in ultimii ani. Nu exista nici o diferenta intre cei care si-au luat o zi sau mai multe de CIC si cei care nu si-au luat deloc. Ar fi oricum o discriminare in favoarea mamelor care au stat 2 ani acasa.
Dana Posta, utilizator