Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare!

Buna ziua!Mama mea a primit astazi decizia de pensionare 07.02.2019.Ea a lucrat la o firma stat 16 ani 10 luni si 9 zile in perioada 22.08.1974 pana in 01.03.1994.Timp de 7 ani 8 luni si 13 zile neintrerupt a fost incadrata in grupa 2 de munca.In anexa la decizia de pensionare am vazut ca CNPP Arad nu a trecut la conditii deosebite de munca nimic ci doar la grupa II conform legii 3/1977.Potrivit acestei legi i-au marit stagiul de cotizare cu 1 an si 9 luni.Intrebarea mea este: De ce nu i s-a aplicat legea 263/2010? Ea a cerut dreturile de pensie in 20.12.2018 printr-o cerere depusa la casa de pensii.Nu era normal sa se aplice ultima lege din momentul pensionarii? Se aplica retroactiv legea 3/1977?Multumesc!
Care este diferenta intre grupa II si conditii deosebite ?
Ce asteptari aveati de la conditii deosebite in loc de grupa II ?
Avand in vedere ca mama a lucrat 7 ani 8 luni si 19 zile neintrerupt in grupa II de munca , conform art 158 alin 1 din legea 263/2010 ma asteptam sa se poata pensiona mai devreme cu 3 luni. Gresesc? Va rog sa ma corectati!
7 ani, 8 luni si 19 zile in grupa II, sau in conditii deosebite aduc o reducere cu 1 an a varstei standard de pensionare.
In decizia de pensionare apare scris asa:
Stagiul total de cotizare realizat, din care: 18 ani 7 luni 19 zile
1. In sistemul public , din care: 18 ani 7 luni 19 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 2 luni 6 zile
-in conditii deosebite de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in conditii speciale de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in gr.I (Legea nr.3/1977) 0 ani 0 luni 0 zile
-in gr.II (Legea nr.3/1977) 7 ani 8 luni 13 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 1 ani 9 luni
-perioade asimilate 0 ani 0 luni 0 zile
-in sistem agricol 0 ani 0 luni 0 zile
De la subpunctul 2. pana la 8. 0 ani 0 luni 0 zile
Apoi primeste puncte pentru:
-conditii normale de munca
-pensie suplimentara
-grupe/conditii de munca
In final pe Decizia de pensionare se cumuleaza toate punctele, se stabileste punctajul si se foloseste un indice de corectie 1.2
Decizia de pensionare stabileste drepturile mamei mele incepand cu data de 09.01.2019, adica exact de cand a implinit varsta de 61 ani. (FARA SA REDUCA DIN VARSTA DE PENSIONARE!!!)
INTREBARILE MELE SUNT:
1.A procedat corect CASA DE PENSII dand aceasta decizie tinand seama ca mama a avut adeverinta din care rezulta ca a lucrat in grupa II 7 ani 8 luni si 13 zile (inainte de revolutia din Decembrie 1989 )?
2.De ce nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare si nu a putut fi pensionata din 09.01.2018 ..... adica cum spuneti dvs. cu 1 an mai devreme?

Nu poate beneficia de reducerea vârstei de pensionare, pentru că NU are stagiul COMPLET.