avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copertina balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copertina balcon

Buna seara ! Recent, mama mea si-a montat o copertina la balcon, deoarece se saturase de vecinii de deasupra care aruncau tigari si scuipau pe hainele noastre cat si pe cele ale bebelusului meu de 6 luni. Azi a primit o citatie din partea politiei locale . Intrebarea mea este daca avea nevoie de autorizatie si daca da, de ce acte/autorizatii avea nevoie ?
Cel mai recent răspuns: mira55 , utilizator 17:12, 8 Februarie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai fix asta mai avea de facut institutia asta inutila unde si-au gasit un loc de munca toti inaptii. Probabil au terminat cu toate batranele care vindeau leustean si patrunjel si, ramasi fara actvitate au ridicat capul in sus si au vazut un balcon cu copertina...

Daca vrei sa rezolvi strict legal iti trece cheful de viata. In primul rand ar trebui aprobarea asociatiei de proprietari, pe urma proiect facut de un arhitect, certificat de urbanism, autorizatie de constructie si mai sunt vreo cateva pe care nu le mai retin acum.
Daca respectiva copertina este montata in dreptul ferestrei/geamului balconului nu cred ca este necesara vreo aprobare/autorizatie. Altfel, daca iti montezi jaluzele exterioare la ferestre ar fi necesara autorizatie? Pentru montarea aparatelor de aer conditionat pe peretele exterior al constructiei este necesara autorizatie? Cred ca montarea unei copertine batante ar rezolva elegant problema dvs.
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2019
mira55, utilizator
Daca este o copertina batanta, din aceea ce se poate strange, trebuie doar acordul asociatiei...
Discutati cu presedintele de asociatie pe tema si faceti si dvs. plangere la domnii politisti pe numele vecinilor de mai sus pentru faptul ca scuica seminte si tigari pe balconul dvs. si va murdareste/distruge hainele...
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018
Dispozitiile legii mentionate prevad ca proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune de imobil de locuit in comun
In speta aveti nevoie de proiect tehnic si autorizatie de constructie deoarece autoritatile sunt competente sa dispuna verificari privitor la legalitatea constructiei
Este vorba despre copertina care pentru asigurarea sigurantei si securitatii ,este necesar sa fie ancorata de fatada imobilului pentru a nu reprezenta factor de risc in situatii de conditii meteo nefavorabile
Considerati ca ferestrele, inclusiv cele ale balconului, fac parte din partile comune ale blocului? Copertina poate fi ancorata nu de fatada imobilului ci de tocul ferestrei balconului sau intr-un alt mod care sa nu afecteze partile comune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este perete ... madalin75 madalin75 peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este perete comun,apartine de fatada blocului?ca sa montez o jaluzea pe fereastra care da in balcon este ... (vezi toată discuția)
Copertina de policarbonat Miha2003 Miha2003 Ce aprobări trebuie sa obțin pentru a .mi monta la geamul apartamentului meu o copertina din policarbonat .Mentionez ca este necesară aceasta copertina ... (vezi toată discuția)
Lnformatie reabilitare termica pe cont propriu andreeaene andreeaene Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarele 3 probleme: 1.deoarece reabilitarea termica efectuata de Primarie nu se stie daca si cand se va face, ... (vezi toată discuția)