Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie gemeni

Buna seara,
In cazul gemenilor, stimulentul se acorda/copil? Cum ar trebui sa procedam? Depun eu un dosar si sotul unul???
Multumesc!
Dosarul il depune persoana care doreste, si indeplineste conditiile, sa beneficieze de aceasta indemnizatie.
Se acorda indemnizatia, calculata in functie de venitul dvs., pentru un copil si stimulentul pentru al doilea.
In ceea ce priveşte stimulentul de inserţie acordat în baza art. 7 din O.U.G. nr. 111/ 2010, nu se prevede o multiplicare a stimulentului de inserţie cu numărul de copii proveniţi din sarcină gemelară.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc!