avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie gemeni

Buna seara,
In cazul gemenilor, stimulentul se acorda/copil? Cum ar trebui sa procedam? Depun eu un dosar si sotul unul???
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ale-Geo , utilizator 08:56, 8 Februarie 2019
Dosarul il depune persoana care doreste, si indeplineste conditiile, sa beneficieze de aceasta indemnizatie.
Se acorda indemnizatia, calculata in functie de venitul dvs., pentru un copil si stimulentul pentru al doilea.
In ceea ce priveşte stimulentul de inserţie acordat în baza art. 7 din O.U.G. nr. 111/ 2010, nu se prevede o multiplicare a stimulentului de inserţie cu numărul de copii proveniţi din sarcină gemelară.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent gemeni Ddania Ddania Bună ziua am gemeni si as dori sa stiu cum se acorda stimulentul în cazul meu ,multumesc ! (vezi toată discuția)
Stimulent Blanaru Carmen Blanaru Carmen Bună seara! În anul 2015 noiembrie am născut o fată și un băiețel (gemeni).In anul 2016 octombrie am inceput serviciul. Am beneficiat de 2 stimulente ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie Michiiko Michiiko Buna ziua! As dori sa stiu daca pot beneficia de stimulent de insertie fara sa solicit concediu de crestere a copilului! In cazul unei sarcini gemelare ... (vezi toată discuția)