Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poprire venituri salariale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poprire venituri salariale

Am situatia in care salariatul are jumatate de norma cu salariul minim si poprire .Pana acum a beneficiat de prevederile alin.3, art 729 din Cod Proc. Civila .
Acum (2019) cand avem trei salarii minime pe economie mai poate beneficia de prevederile articolului respectiv, avand venir salarial tot de jumatate din salariul minim insa din salariul minim pentru constructii?
Nu. Se raportează doar la salariul minim standard de 2.080 lei BRUT și 1.263 lei NET.

Se pune poprire pe ce depășește 631,50 lei.