Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Am o pensie de 1181 lei si 2 executari ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub ...

Buna ziua,
Am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub slariul minim )
Executorul a decis ca poprirea sa se faca in cota de 1/3 / 1/2conform art 729.alin (1) lit. b)/a) C.proc.civ.
de asemeni mentioneaza ca in cazul in care venitul este mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie, poate fi urmarit numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum , conform art 729 alin.(3) C .proc civ.
in acest caz cat trebuie sa mi se opreasca?
Multumesc pentru amabilitate
Legal.conform art. 729, alin. 3, cod procedură civilă, poate fi poprită din pensie doar suma care depășește 50% din venitul lunar net, dacă acest venit este sub salariul minim net pe economie.
Dapix, utilizator
Salariul minim brut este 2300 lei, iar netul în mână este 1386 lei.

50% din salariul minim net este 693 lei, deci doar suma care depășește 693 lei poate fi reținută de creditor prin executor, conform legii.

693 lei trebuie să primiți pe cuponul de pensie după ce se operează poprirea, dacă sunteți executată de doi sau mai mulți creditori.

Dacă nu se respectă de către executori LIMITELE de urmărire ale veniturilor bănește, reglementate de ART. 729 Cod procedură civilă, trebuie să depuneți la Judecătorie Contestație la executare.
Dapix, utilizator
Vroiam sa stiu daca cele doua articole se colaboreaza adica daca se opreste integral suma ce depaseste jumatatea salariului minim net sau daca acesteia i se aplica raportul de 1/2
Se oprește integral suma care depășește 50% din salariul minim net, daca aveți popriri de la mai mulți executori. Nu se aplică cuantumului care depășește jumătate de salariul minim net procentul de 1/2.

Procentul de 1/2 se aplică la întreaga sumă a pensiei de 1181 lei, dar nu poate coborî cu poprirea sub 693 lei.
Dapix, utilizator
multumesc mult pentru raspuns