Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MEDIC SEF SECTIE SPITAL PUBLIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MEDIC SEF SECTIE SPITAL PUBLIC

Un medic sef de sectie numit in baza unui concurs sustinut la Ministerul Sanatatii in anul 1986 ,oate ocupa acesasta functie pana la pensie , tinand cont de prevederile Legii nr. 95/2006?
Medicii se pensionează, la cerere, la vârsta de 67 de ani, indiferent de sex. Cererea privind menținerea în activitate până la împlinirea vârstei de 67 de ani se depune, de către medic, la unitatea angajatoare, cu cel puțin 3 luni înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare. (art.391 alin.1 Legea 95/2006)

In speta, il poate ocupa,