Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... oug 134/2005
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

oug 134/2005

stie cineva la ce se refera?
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 134 din 29 septembrie 2005
pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 43/2002 privind Parchetul Naţional Anticorupţie

Având în vedere Decizia Curţii Constituţionale nr. 235/2005, prin care s-au declarat neconstituţionale prevederile prin care Parchetul Naţional Anticorupţie era competent cu investigarea infracţiunilor comise de către deputaţi şi senatori, segmentându-se astfel major investigarea corupţiei la nivel înalt şi influenţându-se negativ eficienţa activităţii de luptă împotriva acestui fenomen, cu implicaţii majore asupra procesului de integrare a României în Uniunea Europeană, datorită neadaptării la cerinţele europene referitoare la justiţie şi combaterea corupţiei,
având în vedere cerinţa restrângerii competenţei organismului specializat în combaterea corupţiei la cazurile de mare corupţie definite prin calitatea făptuitorului şi prin valoarea prejudiciilor, precum şi a eficientizării acestuia şi
luând în considerare necesitatea formulării unui răspuns credibil în această perioadă, în care Comisia Europeană se află în plin proces de redactare a viitorului raport de ţară pentru România, la solicitările partenerilor europeni de a asigura un mijloc eficient şi unitar de combatere a fenomenului de corupţie la nivel înalt în România în temeiul art. 115 alin. (4) din Constituţia României, republicată,Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă de urgenţă.
Sper sa va fie de folos....
LAUAND a scris:

stie cineva la ce se refera?

OUG nr.134 din 29 septembrie 2005 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 43/2002 privind Parchetul Naţional Anticorupţie a intrat in vigoare la data de 07.10.2005