Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare- transmitere pontaje
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare- transmitere pontaje

Buna ziua,

In Actul Aditional incheiat pentru detasare este prevazuta obligatia de a transmite angajatorului (care a dispus detasarea), anterior platii salariilor pontajele, copiile dupa certificatele de concedii medicale etc., In cazul in care angajatul va contribui pt asigurarile sociale in statul in care a fost detasat, ar trebui exclusa aceasta obligatie sau mentinuta?

In contract se mentioneaza un salariu brut in lei pe cand in scrisoarea pe care a semnat-o angajatul salariul de baza este un salariu net in euro. In cazul in care angajatul doreste un salariu net in euro, cum trebuie procedat?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe durata detasarii cine plateste salariul?
salariul va fi achitat de societatea la care este detasat.
In acest caz nu vad oportunitatea acelei solicitari.
Cornel Vasile, Consilier juridic
imi puteti da, va rog, si o baza legala care sa indice acest lucru?
Codul Muncii
Art. 47.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
.....

art.119
(1) Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca definit potrivit art. 16^1 evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.
.....

"Ca natură juridică detaşarea reprezintă o cesiune temporară şi parţială a contractului individual de muncă între doi angajatori, întemeindu-se pe existenţa unei relaţii de colaborare şi a unei convenţii între cei doi angajatori.

Contractul individual de muncă încheiat cu angajatorul iniţial se suspendă pe perioada detaşării, în ceea ce priveşte efectele esenţiale, fiind cedat temporar angajatorului la care s-a făcut detaşarea". (Ion Traian Ştefănescu, Tratat de dreptul muncii, vol. I, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003, p. 462, Vasile Val Popa, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2004, p. 95)