avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Forumurile cu sau fara drepturi de autor?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Forumurile cu sau fara drepturi de autor?

Buna ziua!

Am o nelamurire legata de mesajele postate pe diferite forumuri. Intra sub incidenta Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe sau sunt considerate simple fapte si date conform Art.9 lit. c?
In cazul in care intra sub incidenta acestei legi, drepturile sunt ale celui care a scris mesajele (ale userului) sau ale site-ului?
Si inca o intrebare: daca aceste mesaje (un blog de exemplu) nu sunt considerate simple fapte si date, ce ar putea intra in aceasta categorie?

Va multuemsc frumos!

Cu respect,

Bogdan Boeciu
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 00:09, 9 Septembrie 2007
se pare ca nu esti singurul cu aceasta nelamurire..de curand am avut probleme de acest gen..am si eu un site si cei care posteaza acolo..ei bine e munca lor ideile lor..informatiile lor..si am vazut cu stupoare atat ideile furate cat si continutul mesajelor acestora si ma intreb daca intra sub incidenta dreptului de autor..as vrea sa iti raspund dar din pacate caut si eu acelasi raspuns...


Buna ziua!

Am o nelamurire legata de mesajele postate pe diferite forumuri. Intra sub incidenta Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe sau sunt considerate simple fapte si date conform Art.9 lit. c?
In cazul in care intra sub incidenta acestei legi, drepturile sunt ale celui care a scris mesajele (ale userului) sau ale site-ului?
Si inca o intrebare: daca aceste mesaje (un blog de exemplu) nu sunt considerate simple fapte si date, ce ar putea intra in aceasta categorie?

Va multuemsc frumos!

Cu respect,

Bogdan Boeciu

Cred ca ale userului,in general forumurile au trecute in fisa de inscriere o prevedere prin care se spune ca forumul nu isi asuma nicio responsabilitate pentru cele scrise de utilizatori.Si daca nu isi asuma responsabilitatea pentru cele scrise...subinteleg ca drepturile sunt ale celui ce le-a scris.
Daca le-a inregistrat la ORDA sau la OSIM.
Da,asa obtin o recunoastere legala.
Legea drepturilor de autor prevede faptul ca o opera este protejata din momentul in care a fost facuta publica sub orice forma.

Deci de principiu articolele publicate pe forumuri sunt protejate de legea drepturilor de autor.

Atentie ! Exista unele categorii de informatii ce nu se pot proteja prin Legea drepturilor de autor sau brevete de inventie. De ex. ideile de afaceri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile de autor pentru web-site Lady26 Lady26 As dori sa intreb cum se completeaza un forumular de la Orda pt drepturile de autor a unui web site.Din cat am citit nu se protejeaza ideile sau conceptul,ci ... (vezi toată discuția)
Joc pe calculator anders anders Buna ziua. Creez un nou joc pe calculator si ma intereseaza cum il pot proteja in conditiile in care am initiat si un site de prezentare a acestuia deoarece ... (vezi toată discuția)
Inregistrare grafica website osim sau orda? ana_tudose ana_tudose Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Grafica site-ului meu a fost furata, la fel ca si conceptul de design al afacerii. Furtul este flagrant si ... (vezi toată discuția)