Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Forumurile cu sau fara drepturi de autor?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Forumurile cu sau fara drepturi de autor?

Buna ziua!

Am o nelamurire legata de mesajele postate pe diferite forumuri. Intra sub incidenta Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe sau sunt considerate simple fapte si date conform Art.9 lit. c?
In cazul in care intra sub incidenta acestei legi, drepturile sunt ale celui care a scris mesajele (ale userului) sau ale site-ului?
Si inca o intrebare: daca aceste mesaje (un blog de exemplu) nu sunt considerate simple fapte si date, ce ar putea intra in aceasta categorie?

Va multuemsc frumos!

Cu respect,

Bogdan Boeciu
se pare ca nu esti singurul cu aceasta nelamurire..de curand am avut probleme de acest gen..am si eu un site si cei care posteaza acolo..ei bine e munca lor ideile lor..informatiile lor..si am vazut cu stupoare atat ideile furate cat si continutul mesajelor acestora si ma intreb daca intra sub incidenta dreptului de autor..as vrea sa iti raspund dar din pacate caut si eu acelasi raspuns...

Buna ziua!

Am o nelamurire legata de mesajele postate pe diferite forumuri. Intra sub incidenta Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe sau sunt considerate simple fapte si date conform Art.9 lit. c?
In cazul in care intra sub incidenta acestei legi, drepturile sunt ale celui care a scris mesajele (ale userului) sau ale site-ului?
Si inca o intrebare: daca aceste mesaje (un blog de exemplu) nu sunt considerate simple fapte si date, ce ar putea intra in aceasta categorie?

Va multuemsc frumos!

Cu respect,

Bogdan Boeciu

Cred ca ale userului,in general forumurile au trecute in fisa de inscriere o prevedere prin care se spune ca forumul nu isi asuma nicio responsabilitate pentru cele scrise de utilizatori.Si daca nu isi asuma responsabilitatea pentru cele scrise...subinteleg ca drepturile sunt ale celui ce le-a scris.
Daca le-a inregistrat la ORDA sau la OSIM.
Da,asa obtin o recunoastere legala.
Legea drepturilor de autor prevede faptul ca o opera este protejata din momentul in care a fost facuta publica sub orice forma.

Deci de principiu articolele publicate pe forumuri sunt protejate de legea drepturilor de autor.

Atentie ! Exista unele categorii de informatii ce nu se pot proteja prin Legea drepturilor de autor sau brevete de inventie. De ex. ideile de afaceri