Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sunt OBLIGATA sa accept inchiderea balconului prin ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sunt OBLIGATA sa accept inchiderea balconului prin reabilitarea termica facuta de primaria sect 4, daca nu doresc acest lucru?

As dori sa stiu daca exista vreo solutie legala in situatia urmatoare:
-locuiesc in sectorul 4, undeva pe Bulevardul Alex Obregia, intr-un bloc in care s-a inceput reabilitarea inclusiv prin inchiderea balcoanelor cu termopan.
In afara faptului ca lucrarile sunt extraordinar de proaste ....si facute cu nepasare (termopanele au stat in ploaie si in zapada si 2 luni de zile...), eu NU doresc sa-mi inchid unul din balcoane (pentru ca am 2), din motive lesne de inteles
- am cumparat un apartament cu doua balcoane si am platit pentru asta un pret mai mare (daca nu doream balcon, imi cumparam apartament la parter si plateam mai putin)
- sunt fumatoare (inclusiv sotul meu) si am copil
- sunt claustrofoba, iar singurele momente ale mele in care ma simt in siguranta (cand am senzatia de sufocare ) sunt acelea cand ies pe balcon, afara

In situatia descrisa mai sus (fara sa mai intru in detaliile murdare in care asociatia a obtinut semnaturile de la locatari pentru a face reabilitarea: fara devize, cu informari incomplete, cu dezinformari...etc) este legal ca o primarie , sa OBLIGE sa inchid balconul cu termopan? Adica , ei au dreptul legal sa atenteze la proprietatea mea prin modificari pe care eu personal nu le agreez?
- din cate stiu , balconul a fost considerat o anexa acasei , si nu suprafata utila. Si ar trebui modificat cadastral....
- daca eu sunt de acord sa-mi izolez peretii interiori ai balconului (ca sa nu se spuna ca nu vreau sa ajut la cresterea coeficientul termic al blocului), ma pot obliga in continuare sa inchid balconul cu termopan?

Am fost la primarie si am intrebat cum fac sa imi rezolv problema prin Netermopanarea unui balcon....bineinteles ca te lovesti de ziduri, nimeni nu da nimic in scris, nimeni nu-ti raspunde , ci doar te ameninta!!

Le-am explicat si ca:
- Balcon deschis, izolatia termica se face la nivelul peretelui blocului (are coeficient de transmitere a caldurii mai mic – caci este mai gros si reaizat dintr-un material cu proprietati termoizolante mai bune) suprafta vitrata (chiar tamplarie termopan) mai mica, – pierderi de caldura mai mici.
balcon inchis: izolarea termica prin suprafata vitrata mai mare (chiar daca e termopan) – pierderi de caldura mai mari, perete balcon construit doar pentru siguranta (coeficient de transmitere a caldurii mai mare) – pierderi de caldura mai mare.
Am amintit si de zona tampon de aer ce se formeaza in balconul deschis ce micsoreaza pierderile de caldura comparativ cu sticla termopan care e spalata permanent de curenti de aer si conduce la pierderi maxime,
Sau: in intabularea apartamentului suprafata balcoanelor NU este trecuta la suprafata utila (ele sunt niste anexe).

Daca imi puteti spune, cum as putea LEGAl sa refuz inchiderea unui balcon cu termopan (sa fiu inteleasa : nu refuz reabilitarea termica, ci doar nu agreez inchiderea balconului), va multumesc in avans
ce contine contractul de imputernicire pe care l-ati semnat cu primaria?
nu am nici un contract semnat cu primaria!
Atat timp cat exista hotararea majoritatii proprietarilor pentru executarea reabilitarii imobilului de locuit in comun,va revine obligatia legala sa respectati si sa acceptati executarea modernizarii imobilului
Locuitul in imobil de locuit in comun implica drepturi dar mai ales obligatii in sarcina proprietarilor carora le revine obligatia sa respecte hotararea mahoritatii
in urma reabilitarii imobilului de locuit in comun,executantul detine obligatia sa elibereze asociatiei de proprietari partenerul contractual certificat energetic pentru intreaga parte exterioara parte comuna condominiu
Daca apreciati ca detineti motive intemeiate ,eventual va puteti adresa instantei de judecata
Asa cum am mentionat in mod expres, eu nu ma opun reabilitarii termice a blocului, pentru ca interiorul balconului respectiv este anvelopat . Nu sunt de acord doar cu inchiderea balconului. Dupa toti expertii in domeniu, vis-a*-vis de ridicarea confortul termic este mai bine sa anvelopez decat sa pui geam termopan.
Dar,...stiu ca am obligatii....intrebam doar care sunt contraventiile legale daca , nu afectez confortul termic al blocului, dar nu inchid cu termopan....
cereti contractul asociatiei cu primaria si veti descoperi ca exista o anexa in care toti, dar absolut toti proprietarii au semnat ca sunt de acord. contrar, nu porneste nici o anvelopare. copia e sigur la asociatie.