avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitare bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitare bloc

bunaziua,in legatura cu reabilitarea blocului meu,am refuzat daramarea balconului balconul din spate find inchis si cel din fata find inchis chiar in decembrie 2019 cu termopan am semnat pe propie raspundere ca daca se darama eu raspund dar eu si mai multi vecini ne am trezit chemati la primarie sector 4 si obligati sa l daramam.Ce pot sa fac?
Cel mai recent răspuns: hillfingerr , utilizator 14:27, 5 Martie 2021
Nu prea am inteles...deci aveti un balcon construit de dvs??
nu balcoanele sunt ale blocului nu am construit doar le am inchis cu termopan
Balconul in discutie a fost executata cu parcurgerea procedurii legal prevazute ?
sunt pur si simplu o persoana care are ap cu 2 balcoane cel din spate a fost proiectat inchis si cel din fata deschis ,anu trecut in decembrie l am inchis si p cel din fata ca asa a zis ca e proiectu ingineru a zis ca daca l inchid eu cu termopan e ok ca si el a facut lafel si nu mi da nimeni amenda(n am vrut sa mi darame parapetu pentru ca a fost intarit de tata de aceea nu am luat termopan de la ei ,daca luam de la ei si ramaneam doar cu acel schelet si balconul era instabil multi s au plans ca numai au curaj sa puna ceva mai greu in balcon)dar astazi toti cei care au aceeas situatie ca mine care nu au schimbat termopanu au fost chemati la primarie si s au pus presiuni ca tot o sa ni se darame balcoanele
s au pus presiuni ca tot o sa ni se darame balcoanele

Este interpretare eronata
Nu s-a impus daramarea balcoanelor ca si constructie ,ci pentru a se obtine efectul energetic al reabilitarii si modernizarii energetice a imobilului,este obligatoriu ca intreaga suprafata exterioara sa beneficize de aceiasi izolare si protectie termica,care se poate obtine prin instalarea unui singur sistem de termopan
Reprezentantii primariei ,pentru respectarea proiectului energetic ,impun executarea si instalarea de termopan aceiasi generatie cu caracteristici tehnice identice pentru intreg condominiu

Alte discuții în legătură

Refuz inchidere balcon - reabilitare termica CVB13 CVB13 Buna ziua, tuturor, Asociatia de proprietari de unde locuiesc, la bloc, a decis sa inscrie respectivul bloc in programul de reabilitate termica. Desi ... (vezi toată discuția)
Reabilitare bloc, schimbare termopane R_Ela R_Ela Care este legislatia prin care primaria obliga locatarii sa schimbe termopanele deja puse cu altele(puse de primarie), odata cu reabilitarea blocului? Fiecare ... (vezi toată discuția)
Reabilitare bloc eugenmarianpopa eugenmarianpopa Buna ziua, In anul 2003 am renovat si inchis cu geamuri termopane cele doua balcoane ( unul logie la dormitor si celalalt la sufragerie ). In anul 2011 am ... (vezi toată discuția)