Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 2012 - achizitie vehicul din UE (persoane juridice)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 2012 - achizitie vehicul din UE (persoane juridice)

buna ziua,

Pentru a putea achizitiona un vehicul dintr-un stat UE, de la o persoana juridica cum trebuie procedat? Trebuie sa inscriu firma pe care fac achizitia in registrul operatorilor intracomunitari? Si asa voi plati TVA doar in Ro? Mentionez ca ambele firme sunt platitoare de TVA.

Multumesc!
Trebuie inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari depusa declaratia 092 si se foloseste taxarea inversa.
Buna ziua,
Sunt novice in ale contabilitatii si as dori sa va solicit un sfat competent in ceea ce priveste achizitionare unui autoturism sh, din Germania fara plata TVA (netto).
Desi stiam ca acest lucru nu este posibil datorita modificarilor din codul fiscal, am gasit un anunt pe net de la o societate care intermediaza achizitionarea de auto din UE, fara TVA.

[ link extern ]

Mecanismul ar fi urmatorul :imi aleg masina,reprezentantul societatii trimite dealerului din Germania documetele societatii care va emite o factura proforma;merg in Germania, achit masina(net),vin in tara cu ea ,firma intermediara imi vinde mie (persoana fizica), autotuirsmul(tot pretul net) pe baza de factura sau contract de vanzare -cumparare.
As dorisa stiu daca acest mecanism este legal si care sunt riscurile si consecintele daca procedez in asemenea mod.
Va multumesc.
hunterradu, utilizator
V-au spus prostii. De ce :
1. Numai operatiunile intre societati beneficiaza de taxare inversa (deci este vorba de net sau baza). Bine in unele cazuri strict reglementate si PF pot sa recupereze TVA-ul platit la achizitiile intracomunitare.
2.Orice SC din Romania chiar daca face achizitii cu taxare inversa este obligata sa vanda in Romania cu TVA 24% inclusiv persoanelor fizice.
Concluziile le trageti singur si nu sunt sigur daca bataia de cap merita.
este posibil ca societatea intermediara sa aplice regimul special de tva pentru bunuri second hand, adica tva asupra marjei de profit, numai daca dealerul german aplica acelasi regim.

in orice caz, factura de la intermediarul roman fara tva nu este posibil sa primiti.