Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie unică pentru un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie unică pentru un PFA

Bună ziua
Sunt un PFA înființat în cursul anului 2018 din aprilie. Am realizat un venit peste cel estimat inițial si peste pragul de 22800, deci am obligația de a plăti contribuțiile sociale
Întrebarea mea este cum voi calcula Cas si Cass raportat la cele nouă luni de functioamare a pfa-ului sau la anul intreg? Va multumesc
george-neagu, moderator
Daca venitul net inregistrat in anul 2018 adica venit brut incasat - cheltuieli deductibile platite este peste valoarea plafonului a 12 salarii adica peste 22800 lei, atunci veti fi obligat la plata cass 10% si cas 25% aplicat la valoarea plafonului. Plafonul luat în calcul se stabilește proporțional cu numărul lunilor de activitate rămase până la sfârșitul anului.pentru persoanele fizice care, în cursul anului, încep o activitate independenta.
Stabilirea plafonului anual dupa numărului de luni de activitate:22.800 lei : 12 luni x 9 luni de activitate = 17100 lei
Determinarea contribuției datoratela sanatate 17100 lei x 10% = 1710 lei si la pensie 17100 lei x 25%