avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie unică pentru un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie unică pentru un PFA

Bună ziua
Sunt un PFA înființat în cursul anului 2018 din aprilie. Am realizat un venit peste cel estimat inițial si peste pragul de 22800, deci am obligația de a plăti contribuțiile sociale
Întrebarea mea este cum voi calcula Cas si Cass raportat la cele nouă luni de functioamare a pfa-ului sau la anul intreg? Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:32, 12 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca venitul net inregistrat in anul 2018 adica venit brut incasat - cheltuieli deductibile platite este peste valoarea plafonului a 12 salarii adica peste 22800 lei, atunci veti fi obligat la plata cass 10% si cas 25% aplicat la valoarea plafonului. Plafonul luat în calcul se stabilește proporțional cu numărul lunilor de activitate rămase până la sfârșitul anului.pentru persoanele fizice care, în cursul anului, încep o activitate independenta.
Stabilirea plafonului anual dupa numărului de luni de activitate:22.800 lei : 12 luni x 9 luni de activitate = 17100 lei
Determinarea contribuției datoratela sanatate 17100 lei x 10% = 1710 lei si la pensie 17100 lei x 25%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass 2018 la un pfa paula955 paula955 Sunt PFA din 2012 si in 1.04.2018 am dobandit si calitatea de salariat. In 2018 am realizat venit net sub 22800 lei. Pentru a fi asigurat la Casa de Sanatate ... (vezi toată discuția)
Cas/cass declarație unica 2019 pobosa pobosa Bună, Am observat niște câmpuri noi în declarația unica pe 2019, mai exact la calculare CAS/CASS sunt câmpuri obligatorii și care nu accepta valori ... (vezi toată discuția)
Contributii 2018 pfa dar este angajat cu norma intreaga la o alta societate veronicam veronicam As vrea sa stiu daca o pers are PFA dar este angajat in alta parte cu 8 ore/ zi , ce contributii trebuie sa achite in 2018 pt PFA?? (vezi toată discuția)