Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta alcoolului

Buna ziua!
Urmeaza sa am procesul pe 19 februarie,a trecut aproape un an de la incident, mentionez ca nu a avut loc niciun accident.
Am avut la alcoolemie de 0,43 in aerul expirat si 1,05 in sange prima proba respectiv 0,95 a doua.
Am 20 de ani si voi fi judecat la Oradea,iar intrebarea mea este:care ar fi posibilele pedepse si mai important cand voi putea sustine examenul auto avand in vedere ca deja a trecut aproape un an de la incident?
sosoZup, utilizator
Buna ziua,
1. Conform art. 336 C.P., Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Asta e valabil daca nu ati avut si alte capete de acuzare sau daca nu aveti ,,COZI".
2. Cu privire la examen, s-ar putea sa nu mai aveti NICIODATA acest drept.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Din cate observ, nu ati avut o alcoolemie foarte mare. Am avut cazuri in care s-a dispus renuntarea la up la o alcoolemie comparabila cu a dvs.
Daca ati fost trimis in judecata, cu o aparare corespunzatoare, in raport de circumstantele reale si personale, puteti spera la o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau de amanare a aplicarii pedepsei.
In cazul in care se dispune una din cele doua solutii pe care vi le-am spus, dupa ramanerea definitiva a hotararii, vi se restituie permisul.

Ma scuza-ti m-am exprimat gresit , detineam permis de conducere la momentul acela,deci practic mi-a fost anulat

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. Conform art. 336 C.P., Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Asta e valabil daca nu ati avut si alte capete de acuzare sau daca nu aveti ,,COZI".
2. Cu privire la examen, s-ar putea sa nu mai aveti NICIODATA acest drept.

Din pacate nu imi permit o aparare corespunzatoare si voi apela la avocat din oficiu. In felul acesta pot spera la una dintre solutiile enumerate de dumneavoastra?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Din cate observ, nu ati avut o alcoolemie foarte mare. Am avut cazuri in care s-a dispus renuntarea la up la o alcoolemie comparabila cu a dvs.
Daca ati fost trimis in judecata, cu o aparare corespunzatoare, in raport de circumstantele reale si personale, puteti spera la o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau de amanare a aplicarii pedepsei.
In cazul in care se dispune una din cele doua solutii pe care vi le-am spus, dupa ramanerea definitiva a hotararii, vi se restituie permisul.

Dvs aveti dreptul de conducere suspendat pe durata procesului penal, nu este anulat permisul. Permisul se anuleaza doar in urma unei hotarari de condamnare definitive.
Avocat din oficiu nu o sa primiti. Mergeti macar la o consultatie daca nu aveti bani sa angajati un avocat.