avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta alcoolului

Buna ziua!
Urmeaza sa am procesul pe 19 februarie,a trecut aproape un an de la incident, mentionez ca nu a avut loc niciun accident.
Am avut la alcoolemie de 0,43 in aerul expirat si 1,05 in sange prima proba respectiv 0,95 a doua.
Am 20 de ani si voi fi judecat la Oradea,iar intrebarea mea este:care ar fi posibilele pedepse si mai important cand voi putea sustine examenul auto avand in vedere ca deja a trecut aproape un an de la incident?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2019
sosoZup, utilizator
Buna ziua,
1. Conform art. 336 C.P., Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Asta e valabil daca nu ati avut si alte capete de acuzare sau daca nu aveti ,,COZI".
2. Cu privire la examen, s-ar putea sa nu mai aveti NICIODATA acest drept.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Din cate observ, nu ati avut o alcoolemie foarte mare. Am avut cazuri in care s-a dispus renuntarea la up la o alcoolemie comparabila cu a dvs.
Daca ati fost trimis in judecata, cu o aparare corespunzatoare, in raport de circumstantele reale si personale, puteti spera la o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau de amanare a aplicarii pedepsei.
In cazul in care se dispune una din cele doua solutii pe care vi le-am spus, dupa ramanerea definitiva a hotararii, vi se restituie permisul.

Ma scuza-ti m-am exprimat gresit , detineam permis de conducere la momentul acela,deci practic mi-a fost anulat

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. Conform art. 336 C.P., Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Asta e valabil daca nu ati avut si alte capete de acuzare sau daca nu aveti ,,COZI".
2. Cu privire la examen, s-ar putea sa nu mai aveti NICIODATA acest drept.

Din pacate nu imi permit o aparare corespunzatoare si voi apela la avocat din oficiu. In felul acesta pot spera la una dintre solutiile enumerate de dumneavoastra?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Din cate observ, nu ati avut o alcoolemie foarte mare. Am avut cazuri in care s-a dispus renuntarea la up la o alcoolemie comparabila cu a dvs.
Daca ati fost trimis in judecata, cu o aparare corespunzatoare, in raport de circumstantele reale si personale, puteti spera la o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau de amanare a aplicarii pedepsei.
In cazul in care se dispune una din cele doua solutii pe care vi le-am spus, dupa ramanerea definitiva a hotararii, vi se restituie permisul.



Dvs aveti dreptul de conducere suspendat pe durata procesului penal, nu este anulat permisul. Permisul se anuleaza doar in urma unei hotarari de condamnare definitive.
Avocat din oficiu nu o sa primiti. Mergeti macar la o consultatie daca nu aveti bani sa angajati un avocat.

Alte discuții în legătură

Dosar penal conducere sub influenta alcoolului . ajutor radu20 radu20 Va rog daca se poate un mic ajutor si ce ma sfatuiti sa fac. Ora estimata: 09:00 Complet: Complet amânare pronunţare CII Tip solutie: ... (vezi toată discuția)
Curiozitate consecințe consum marijuana la volan Mihai28476w6 Mihai28476w6 Ce consecinte sunt daca esti oprit de poliție si ai consumat marijuana (oprit la volan ) multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Permis conducere leito21 leito21 Am primit urmatoarea decizie: \\\\"Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod penal, raportat la art. 61 alin. 4 lit. c) Cod penal şi cu aplic. art. ... (vezi toată discuția)