Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... extras carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

extras carte funciara

Buna seara!
Un extras de carte funciara pt autentificare este valabil din momentul înregistrării cererii, sau este valabil din momentul emiterii lui de catre oficiul de cadastru si publicitate imobiliara?
Va mulțumesc frumos!
Mulțumesc tare mult pentru răspuns!
Nu va ajuta cu absolut nimic să scoateți 7 extrase.
Dacă solicitați unul de informare in ziua semnatii actului, tot peste 2-3 zile vi-l eliberează.
In plus, nicio intabulare, înscriere nu se face pe loc, la minut.
Cadastrul este ca un ZIAR în care se publică tranferurile imobiliare.
Data înregistrării este data la care s-a trecut în Registru, la ora exactă în care a fost publicat.
Este data şi ora publicării.
...............................................................
Dar dacă doamna raluk spune că în platforma accesibilă notarilor ei vad data şi ora exactă a fiecărei tranzacţii... atunci e perfect.
În lanţul de tranzacţii se vede istoricul imobilului.
Înseamnă că notarii primesc un certificat electronic pe care se vede data exactă şi ora exactă.

Am înţeles că sunt 2 tipuri de certificate: certificat pentru informare şi certificat pentru înstrăinare (autentificare).
Certificatele de informare se obtin si ONLINE si costa 20 lei.
Certificatele pentru autentificare se obtin doar de către Notar şi au avantajul că blochează rolul de carte funciară al imobilului pentru 10 zile, pentru a preîntâmpina efectuarea de modificări.

Dacă vrei un istoric al imobilului, acesta se obţine doar de la Arhiva ANCPI - Se face o cercetare de titlu.

Deci dacă spui mai clar ce anume te interesează, poate aflăm mai clar cum să te ajutăm.

Mulțumesc frumos pt răspuns.
Poate notarul public sa consulte in orice moment cartea funciara? Adică poate sa obtina informatii despre un imobil inainte de primirea extrasului de carte funciara? Sa presupunem ca notarul depune cererea azi, primeste nr de inregistrare cu data de azi, cand primeste informatiile solicitate? Este posibil sa primeasca extrasul in ziua respectiva, sa zicem,online?
mshboss, utilizator
Online, imediat