avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... extras carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

extras carte funciara

Buna seara!
Un extras de carte funciara pt autentificare este valabil din momentul înregistrării cererii, sau este valabil din momentul emiterii lui de catre oficiul de cadastru si publicitate imobiliara?
Va mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:02, 22 Februarie 2019
Mulțumesc tare mult pentru răspuns!
Nu va ajuta cu absolut nimic să scoateți 7 extrase.
Dacă solicitați unul de informare in ziua semnatii actului, tot peste 2-3 zile vi-l eliberează.
In plus, nicio intabulare, înscriere nu se face pe loc, la minut.
Cadastrul este ca un ZIAR în care se publică tranferurile imobiliare.
Data înregistrării este data la care s-a trecut în Registru, la ora exactă în care a fost publicat.
Este data şi ora publicării.
...............................................................
Dar dacă doamna raluk spune că în platforma accesibilă notarilor ei vad data şi ora exactă a fiecărei tranzacţii... atunci e perfect.
În lanţul de tranzacţii se vede istoricul imobilului.
Înseamnă că notarii primesc un certificat electronic pe care se vede data exactă şi ora exactă.

Am înţeles că sunt 2 tipuri de certificate: certificat pentru informare şi certificat pentru înstrăinare (autentificare).
Certificatele de informare se obtin si ONLINE si costa 20 lei.
Certificatele pentru autentificare se obtin doar de către Notar şi au avantajul că blochează rolul de carte funciară al imobilului pentru 10 zile, pentru a preîntâmpina efectuarea de modificări.

Dacă vrei un istoric al imobilului, acesta se obţine doar de la Arhiva ANCPI - Se face o cercetare de titlu.

Deci dacă spui mai clar ce anume te interesează, poate aflăm mai clar cum să te ajutăm.



Mulțumesc frumos pt răspuns.
Poate notarul public sa consulte in orice moment cartea funciara? Adică poate sa obtina informatii despre un imobil inainte de primirea extrasului de carte funciara? Sa presupunem ca notarul depune cererea azi, primeste nr de inregistrare cu data de azi, cand primeste informatiile solicitate? Este posibil sa primeasca extrasul in ziua respectiva, sa zicem,online?
Ultima modificare: Vineri, 15 Februarie 2019
mshboss, utilizator
Online, imediat

Alte discuții în legătură

Extras carte funciara de informare sau de autentificare - diferente Luciana44 Luciana44 Dorind sa cunoastem situatia unui imobil cu mai multe apartamente , pentru ca suntem in litigiu cu proprietarii unuia dintre apartamente ,care au construit ... (vezi toată discuția)
Pret certificat fiscal anapopana anapopana Buna. Ma poate informa cineva cat costa eliberarea unui certificat fiscal (aprox.) ? (pentru dezbaterea unei succesiuni si intabulare totodata). Pe cine am ... (vezi toată discuția)
Carte funciara blocata robertnnn robertnnn Buna ziua, Am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta. Sunt in porcesul de cumparare al unui apartament. Problema este ca proprietarul ma cam plimba cu ... (vezi toată discuția)