Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare teren

Doresc să cumpăr o suprafață de teren de la o familie. Pe actul de proprietate figurează soțul. Cine va semna actul de vanzare -cumparare, ambii soti sau doar soțul?
Mulțumesc!
Discutati cu notarul, in general proprietarul semneaza aceste acte.
Depinde.
Dacă la momentul cumpărarii soțul era căsătorit, deși figura numai el, imobilul este bun comun. Deci vor semna ambii soti.
Dacă terenul a fost cumparat anterior căsătoriei, este bun propriu și va semna doar soțul.
raluk0207, utilizator