avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare teren

Doresc să cumpăr o suprafață de teren de la o familie. Pe actul de proprietate figurează soțul. Cine va semna actul de vanzare -cumparare, ambii soti sau doar soțul?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:57, 14 Februarie 2019
Discutati cu notarul, in general proprietarul semneaza aceste acte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde.
Dacă la momentul cumpărarii soțul era căsătorit, deși figura numai el, imobilul este bun comun. Deci vor semna ambii soti.
Dacă terenul a fost cumparat anterior căsătoriei, este bun propriu și va semna doar soțul.
Ultima modificare: Joi, 14 Februarie 2019
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren cumparat doar de unul din soti eu_1967 eu_1967 Buna ziua Sunt casatorita de 12 ani cu un cetatean german,relatia dintre noi nu este una foarte stralucita.Acum 8 ani eu imi faceam actele pentru a-mi lua ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune avocatgroman avocatgroman buna seara, x si y cumpara in timpul concubinajului un imobil, dar numai x este trecut pe act. la 3 luni de la achizitie x si y se casatoresc. un an mai ... (vezi toată discuția)
Raspuns urgent andreigeorgiana andreigeorgiana buna ziua!eu si sotul meu am decis sa cumparam un apartament prin programul prima casa!am gasit apartamentul...numai ca abia inainte cu putin timp de a incheia ... (vezi toată discuția)