Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... depunere registru de zilieri prin posta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

depunere registru de zilieri prin posta

registrul de zilieri infiintat este depus la itm prin posta. de pe plic reiese data depunerii la posta- 05.09.2018, data primirii de catre itm este 07.09.2018. se poate considera ca societatea a depus registrul in termen legal? daca raspunsul este "da", ma intereseaza un temei legal. multumesc.
cristina_b, utilizator
Da, societatea a depus registrul in termen legal.... Desi Legea nr.52/2011 nu face referire la o astfel de situatie , prin asemanare, se aplica prevederile Codului de procedura civila ;

art. 165 - Data îndeplinirii procedurii

Procedura se socoteşte îndeplinită:
....
2. în cazul citării ori comunicării altui act de procedură efectuate prin poștă sau curierat rapid, potrivit art. 154 alin. (4) și (5), procedura se socotește îndeplinită la data semnării de către parte a confirmării de primire ori a consemnării, potrivit art. 163, de către funcționarul poștal sau de către curier a refuzului acesteia de a primi corespondența;
....