Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despre prescriptia raspunderii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despre prescriptia raspunderii penale

In contextul Deciziei Curtii Constitutionale nr. 297/18.04.2018 si in conditiile in care, declarat fiind ca neconstitutional textul de lege care reglementa prescriptia raspunderii penale, nu a fost inlocuit cu un text de lege in acord cu decizia CCR sus amintita, cum calculam acum termenul de prescriptie? In speta, este vorba de o infractiune savarsita in decembrie 2011, pentru care s-a formulat rechizitoriul in decembrie 2018. Termenul de prescriptie pentru infractiunea data este de 5 ani, avand reglementata o pedeapsa de la 1 la 5 ani. Multumesc.

Adolfina Pop, Consultant fiscal
Este de fapt Decizia din 26.04.2018.
SI interpretarea este ca, daca in decurs de 5 ani ( in cazul dvs.) nu s-a comunicat nici un act de procedura, termenul de prescriptie este implinit.
Va multumesc. Urmare a raspunsului dumneavoastra, mai fac o precizare: in luna febr. 2012 se pune in miscare up fata de persoana invinuita si in luna martie participa la o expertiza informatica. Din acel moment ...liniste totala. La data de 11.10.2016 se pune in miscare actiunea penala INSA, un exemplar al acestei ordonante se comunica de abia la data de 3.01.2018 cand se si intocmeste PV de comunicare al ordonantei respective. Recapitulare: fapta din 28. dec. 2011, punere in miscare up in 12 ian 2012 ( comunicata imediat), punere in miscare actiune penala in 11.10.2016, act comunicat in ian 2018. In opinia mea, raportat la decizia CCR, sunt tentata sa calculez termenul de prescriptie din ian 2012 sisa il consider indeplinit in ian 2017, fata de faptul ca ordonanta de punere in miscare a actiunii penale, desi emisa in 11.10.2016, mi-a fost comunicata in ian 2018 ( deci, peste implinirea termenului de prescriptie), asta in conditiile in care se considera prescriptia intrerupta doar la comunicarea actului. Gresesc?
Sau putem imbratisa opinia conform careia, prin necomplinirea legii penale dupa publicarea in MOf a deciziei CCR, nu mai putem vorbi de cauze care sa intrerupa cursul prescriptiei? Cu mii de multumiri anticipate.
Nu imbratisati nimic, exista cauze care intrerup cursul prescriptiei, doar ca nu toate actele de procedura mai sunt susceptibile de a o intrerupe. Doar cele comunicate.
Eu as calcula din martie, cand ati fost la expertiza.
In aceste cazuri trebuie studiat atent dosarul ( toate volumele) de urmarire penala si observat ce si cum s-a comunicat si indeosebi cand.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Nu s-a mai comunicat nimic pana in ian 2018.