Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand se aplica o decizie a CCR ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand se aplica o decizie a CCR ?

Prin Decizia pronunțată în ședința din 26 aprilie 2018, Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate formulată și a constatat că că soluția legislativă care prevede întreruperea cursului termenului prescripției răspunderii penale prin îndeplinirea „oricărui act de procedură în cauză”, din cuprinsul dispozițiilor art. 155 alin. (1) din Codul penal, este neconstituțională.
Cand intra in vigoare decizia CCR , avand si efect in codul penal ?
Dupa publicarea deciziei in Monitorul oficial.
Da, după publicarea în M. Of. dar va poate ajuta si acum daca aveti procesul pe rol.
După publicare se vor suspenda efectele juridice conform legii dar deja este neconstitutional si s-a stabilit.
Dacă aveți avocat vorbiti cu el cum sa procedati.
Buna ziua!
Va rog, daca se poate, sa va formulati o parere in legatura cu o speta :
Am verificat si decizia nr. 297/2018 referitoare la admiterea excepției de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 155 alin. (1) din Codul penal, a fost publicata în M.Of. al României si a intrat in vigoare de la 25 iunie 2018. O infractiune de evaziune fiscala savarsita in anul 2009, dar care se pare a avut intreruperi ale prescriptiei, cu actuala decizie a CCR, este prescrisa ?
Limitele pedepsei sunt 4-10, infractiunea este savarsita in ianuarie-mai 2009
Multumesc