Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta

In aprilie 1990, eu si mama mea de la care am primit procura pt vanzare, am vandut prin fostul Notariat de stat al Sectorului 1 un imobil situat in sectorul 2,format din 3 apartamente, din care unul cu 3 cam. Si doua cu 2 cam., si teren in suprafata de 420 mp. Actele care au stat la baza vanzarii, au fost 2 acte de donatie obtinute de mine si de mama mea in timpul vietii de la bunica materna, precum si un certificate de mostenitor dobandit in anul 1983 ca urmare a decesului surorii mele si implicit fiicei mamei mele.
Stiut fiind faptul ca pana in anul 1991 cand intra in vigoare Legea 18 a fondului funciar (01.02.1991), terenurile aferente constructieisi cele libere de constructie nu se puteau dobandi decat prin succesiune legala, ca urmare a prevederii Legii 58/1974. Intrebarea mea este daca in aprilie 1990, la data efectuarii vanzarii, terenurile aferente constructiei unui imobil puteau fi instrainate prin acte juridice intre vii sau mai treceau in proprietatea statului pana la aparitia L.18/1991. Mai pot revendica terenul aferent constructiei datorita faptului ca instrainarea s-a facut avand la baza acte de donatie pt. cele doua immobile, iar terenul aferent constructiei in anul 1990 inca mai trecea in proprietatea statului ca urmare a aplicarii prevederilor Legii 58/1974?
Va multumesc!
Dvs ati instrainat doar imobilul respectiv nu si terenul fiindca acel teren nu era dobandit (conform prevederilor legii 58/1974 el intrand direct in patrimoniul statului)! Singura persoana indreptatita sa faca revendicarea era bunica dvs (sau , in cazul decesului ei , mostenitorii ei legali). Revendicarea terenului trebuia facuta in baza prevederilor legii 10/2001 republicata. Din pacate , in cazul in care faceti actiune in instanta pentru revendicarea terenului , va fi respinsa ca nefondata deoarece trebuia sa faceti revendicarea conform procedurii adiminsitrative!B-)
buna ziua!
dvs ati instrainata tunci dr de prop asupra constructiei si un dr de folosinta pe toata durata de existenta a constructiei asupra terenului.
potrivit disp art. 23 din legea 18/1991, cel caruia i-ati instrainat constructia poate cere reconstituirea dr de prop asupra terenului in folosinta.