Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Doresc să fac un website de comerț electronic pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Doresc să fac un website de comerț electronic pentru clienți din afara României. Cărei legislații va fi supus acel site?

Buna seara,

Am si eu o nelamurire cu privire la clientii unui website:

Doresc sa fac un website de comert electronic, cu alta extensie decat .ro (pentru Romania) si vrea sa stiu daca clientii acelei tari, trebuie sa indeplineasca legislatia romana (cuprinsa in termeni si conditii), daca doresc cumpararea de produse de pe aceasta platforma online, sau eu trebuie sa indeplinesc legislatia tarii respective din care clientii fac parte.

Va multumesc si astept un raspuns!
Manuela Rășină, administrator
toate agentiile fiscale sunt atente la transferul de bani intre firma si proprietarii fizici. iar cand acest lucru se petrece pe un traseu care ar trebui sa implice doar firme (chiar daca au acelasi proprietar), vor fi si mai atenti. nu e o chestie de legislatie, e o chestie de bune practici
As mai avea o intrebare, totusi, daca mi s-ar putea raspunde:

Daca in cadrul website-ului, clientii care doresc sa achizioneze produse la un pret redus, trebuiesc sa fie membrii (in schimbul platii unei taxe de membru), poate fi catalogata o practica ilegala? In loc sa cumpere voucher, trebuie sa fie membrii!

Multumesc