avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Buna ziua! Pot divorța de sotul meu daca acesta este plecat in străinătate? Mentionez ca nu avem copii si nici proprietăți împreună. In cat timp se poate solutiona divortul?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 20:20, 21 Februarie 2019
Da, puteti.
Dar, numai printr-o actiune in instanta.
Probabil ca va dura 2-3 luni. Daca nu cunoasteti adresa lui de acolo, o sa dureze mai mult.
In cazul in care acesta nu se prezintă desi a fost înștiințat va avea loc divorțul?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Da, puteti.
Dar, numai printr-o actiune in instanta.
Probabil ca va dura 2-3 luni. Daca nu cunoasteti adresa lui de acolo, o sa dureze mai mult.

Nimeni nu va poate preciza cat durează,,depinde de volumul de muncă al instanței respective ,daca soțul este sau nu de acord cu divorțul etc.De la data înregistrării pana la primul termen poate sa dureze câteva luni,la finalul procesului poate dura câteva luni pana judecătorul redactează sentința și așa mai departe
Cand intrati in lumea justiției nu va faceti niciodata socoteli sau estimări privind durata unui proces.
Nici prin reducere la absurd nu durează 2 luni, cam atât durează numai faza scrisă, cu atât mai mult cu cât soțul are domiciliul în străinătate.
Nu trebuie să se prezinte, prezentați-vă dvs împreună cu avocatul.
Ultima modificare: Joi, 21 Februarie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Confirm ca poate dura 2 luni, va pot da link-uri de pe portal, dosare ale SCA pe care o reprezint.
Nu trebuie mentionat ca are domiciliul in strainatate, ultimul domiciliu comun e suficient pt citare, daca luati legatura cu el isi poate angaja un avocat si se poate termina totul prin acord la primul termen.

Alte discuții în legătură

Divort din vina sotului - durata proces ContSters318086 ContSters318086 Acum o luna am aflat faptul ca sotul meu ma inseala cu o prietena. Ei stau impreuna in alta tara de anul trecut din vara. Am plecat din casa si vreau sa ... (vezi toată discuția)
Divortul alexandra30 alexandra30 Daca ambele parti sunt deacord sa divorteze, cat timp va dura pana cand se va finaliza divortul, avand in vedere ca avem si un copil si ce trebuie sa fac pt a ... (vezi toată discuția)
Bună.. am primit pe data de 4 noiembrie acasă la părinții ... CatalinMuscan CatalinMuscan Bună.. Am primit pe data de 4 noiembrie acasă la părinții mei o foaie (comunicare adresa/obiectul dosarului :divorț) dacă nu ma prezint în 25 de zile, ... (vezi toată discuția)