Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Buna ziua! Pot divorța de sotul meu daca acesta este plecat in străinătate? Mentionez ca nu avem copii si nici proprietăți împreună. In cat timp se poate solutiona divortul?
Da, puteti.
Dar, numai printr-o actiune in instanta.
Probabil ca va dura 2-3 luni. Daca nu cunoasteti adresa lui de acolo, o sa dureze mai mult.
In cazul in care acesta nu se prezintă desi a fost înștiințat va avea loc divorțul?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Da, puteti.
Dar, numai printr-o actiune in instanta.
Probabil ca va dura 2-3 luni. Daca nu cunoasteti adresa lui de acolo, o sa dureze mai mult.

Nimeni nu va poate preciza cat durează,,depinde de volumul de muncă al instanței respective ,daca soțul este sau nu de acord cu divorțul etc.De la data înregistrării pana la primul termen poate sa dureze câteva luni,la finalul procesului poate dura câteva luni pana judecătorul redactează sentința și așa mai departe
Cand intrati in lumea justiției nu va faceti niciodata socoteli sau estimări privind durata unui proces.
Nici prin reducere la absurd nu durează 2 luni, cam atât durează numai faza scrisă, cu atât mai mult cu cât soțul are domiciliul în străinătate.
Nu trebuie să se prezinte, prezentați-vă dvs împreună cu avocatul.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Confirm ca poate dura 2 luni, va pot da link-uri de pe portal, dosare ale SCA pe care o reprezint.
Nu trebuie mentionat ca are domiciliul in strainatate, ultimul domiciliu comun e suficient pt citare, daca luati legatura cu el isi poate angaja un avocat si se poate termina totul prin acord la primul termen.