Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salariat scutit de impozit si alte taxe conform OUG ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salariat scutit de impozit si alte taxe conform OUG 114?

Firma la care prestez isi are activitatea in domeniul ingineriei cod CAEN 7112. Angajatii sai sunt scutiti de anumite taxe conform OUG 114 art 66?
george-neagu, moderator
Da, sunt scutiti de impozit venit 10%, CASS, iar CAS-ul este 21,25%, dar pe langa activitatea desfasurata in Cod Caen 7112, mai trebuie respectate aceste 2 conditii:

b) angajatorii realizează cifră de afaceri din activitățile menționate la lit. a) în limita a cel puțin 80% din cifra de afaceri totală, calculată cumulat de la începutul anului, inclusiv luna în care aplică scutirea;
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv și sunt realizate în baza contractului individual de muncă;
Ioan Petru Butariu, Contabil