avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Salut,primesc amenzi de rovinieta cu toate ca am vandut masina,ce e de facut?
Cel mai recent răspuns: Banu gabriel , utilizator 00:08, 27 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Primordial este sa contestati in termen legal amenzile
Concomitent sesizati oficial SPR evidenta auto si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificarea X care a fost instrainat la data Y numitului Z ,anexati document justificativ
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intre timp CNADNR se numeste CNAIR:) dar nu e o problema, noi sa fim sanatosi...
Radiati masina.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Februarie 2019
Ana-Maria Dutescu, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Radiati masina.

initiatorul topiculului nu a facut precizari daca a radiat sau nu din evidenta fiscala vehiculul
Logic ar fi pentru a stopa impunerea de obligatii la buget sa fi radiat vehiculul in baza documentului de instrainare auto
Am radiat fiscal masina dar totusi mi au venit 2 amenzi pana acum,la politie mi au zis ca nu e de competenta lor ci a primariei,iar la primarie mi au spus sa ma duc la politie....
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E de competența politiei, figurați in baza lor de date ca proprietar.
Ultima modificare: Duminică, 24 Februarie 2019
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Radiere masina Adrian ats Adrian ats Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Ce pot face sa radiez din circulatie o masina vanduta pe cel care a cumparat-o a vandut-o mai departe si cel din ... (vezi toată discuția)
Vânzare masina IonuțBogdanCirtiu IonuțBogdanCirtiu Daca eu am vândut o mașină în urma cu 2 luni și știu sigur ca respectivu nu a trecut-o pe el, specific sa vândut cu contract de vânzare cu fiscal pe ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta Constantin8318 Constantin8318 Buna ziua!! Astazi am primit un plic ce contine o amenda de rovinieta neplatita la o masina pe care am vanduto in decembrie anul trecut!! Mentionez ca detin ... (vezi toată discuția)