avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Salut,primesc amenzi de rovinieta cu toate ca am vandut masina,ce e de facut?
Cel mai recent răspuns: Banu gabriel , utilizator 00:08, 27 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atat timp cat cumparatorul nu afinalizat procedura d einmatriculare vehicul,in evidente figurati dv drept proprietar
Dv dupa instarinarea auto nu ati informat SPR evidenta auto ca nu mai sunteti proprietar,astfel ca in caz de eveniment rutier documentele se comunica proprietarului din evidenta
Tocmai din acest motiv am precizat sa informat atat SPR evidenta auto cat si CNAIR ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului
Multumesc tuturor! Imi puteti recomanda un model de contestatie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere masina Adrian ats Adrian ats Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Ce pot face sa radiez din circulatie o masina vanduta pe cel care a cumparat-o a vandut-o mai departe si cel din ... (vezi toată discuția)
Vânzare masina IonuțBogdanCirtiu IonuțBogdanCirtiu Daca eu am vândut o mașină în urma cu 2 luni și știu sigur ca respectivu nu a trecut-o pe el, specific sa vândut cu contract de vânzare cu fiscal pe ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta Constantin8318 Constantin8318 Buna ziua!! Astazi am primit un plic ce contine o amenda de rovinieta neplatita la o masina pe care am vanduto in decembrie anul trecut!! Mentionez ca detin ... (vezi toată discuția)