Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coruptie in camin studentesc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coruptie in camin studentesc

Buna ziua ! Prietena mea este profesoara venita din afara sa predea in Romania. Este cazata la caminul universitatii in cadrul careia preda, iar eu o vizitez in fiecare weekend, dormind la ea in camera, (pentru ca momentan locuiesc in alt oras) pe baza unei cereri catre administratorul caminului pe care prietena mea o duce la el pentru semnat in fiecare saptamana. Asta pana recent cand administratorul i-a spus ca am venit de prea multe ori si daca mai vrea sa o pot vizita trebuie sa platim 50 de lei pentru fiecare noapte. Am citit regulamentul de ordine interioara al caminului si nu e specificat nicaieri un asemea lucru : plata pentru vizita peste noapte. Intrebarea mea este daca acesti "50 de lei" nu reprezinta un act de coruptie si daca da, ce as putea face in privinta asta ? Multumesc.
Prietena dvs. poate sesiza conducerea universitatii in scris, cu nr. de inregistrare/ data mentionand cererea administratorului caminului.
In mod normal, daca platiti ar trebui sa primiti in schimbul banilor o factura/ chitanta.
Buna seara,
Ceretii CHITANTA pentru bani si sesizati conducerea universitatii.