Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Solutii juridice privind infiintarea unei asociatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Solutii juridice privind infiintarea unei asociatii nonprofit

Doresc sa infiintez o asociatie nonprofit. Deja am rezervat denumirea. Aceasta este valabila pana la data de 6 aug 2019. Ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Poate fi membru fondator o persoana care implineste 18 ani abia in luna oct 2019?
2. Eu detin o functie de conducere (sef birou) la o institutie publica de invatamant superior, incadrat la personal didactic auxiliar, pe parte administrativa. Conform art.24 al(4) - "Nu poate fi membru al consiliului director, iar daca era, pierde aceasta calitate orice persoana care ocupa o functie de conducere in cadrul unei institutii publice, daca asociatia respectiva are ca scop sprijinirea activitatii acelei institutii publice." - pot fi presedintele asociatiei si astfel membru in consiliului director? Mentionez ca prin activitatea asociatiei doresc sa sustin workshopuri si activitati nonformale cu studentii universitatii la care lucrez. Aceste activitati nu le vom desfasura printr-un contract cu universitatea, ci vom anunta prin afise si pe facebook pe grupurile caminelor si campusurilor studentesti sau pur si simplu vom anunta din usa in usa in caminele studentesti sau vom solicita sprijinul asociatiilor studentesti ale facultatilor pentru anuntarea datei, orei, locului si tipului de workshop/activitate.

Va multumesc!
1. Nu.
2. Nu.
Va multumesc pentru raspuns!

1. Avand in vedere ca minorul are peste 16 ani, respectiv 17 ani si 5 luni, se pot aplica urmatoarele: minorii intre 14-18 ani pot fi membri propriu-zisi in asociatii si fondatori de asociatii si fundatii, insa numai cu acordul reprezentantilor lor legali (parinti, tutore, etc.) care, citind statutele si regulamentele interne ale organizatiei, le dau acordul in acest sens (pentru ca minorii au capacitate de exercitiu restransa, adica pentru a incheia acte juridice au nevoie de acordul reprezentantului lor legal). In acest caz, poate ocupa functia de secretar sau de simplu membru in consiliul director?

2. Eu nu sprijin activitatea institutiei in care lucrez prin activitatile pe care le voi desfasura cu anumiti studenti. Totusi daca nu se poate, ar mai fi o posibilitate: sa nu intreprind nicio activitate cu studentii universitatii in care sunt angajat. In acest caz pot fi membru in consiliul director si presedintele asociatiei?

Va multumesc!
1. E discutabil daca minorii pot fi membri. Avand in vedere ca in COnventia privind drepturile copiluli, ratificata de Romania, e prevazut si dreptul de asociere, si fiind un tratat international de drepturile omului prevaleaza asupra dreptului intern, ar trebui considerat ca raspunsul este pozitiv si ca ar fi posibil chiar si fara incuviintarea ocrotitorului legal sa fie simplu membru, daca are peste 14 ani si deci i se presupune o anumita capacitate de exercitiu, chiar limitata, fiind insa foarte discutabil daca sub 14 ani ar putea, Eu zic ca sub 14 ani nu. intre 14 si 18 ani da, cu incuviintarea ocrotitorului legal, dar ca simplu membru. Ca membru in consiliul director eu zic ca nu, pentru ca avem text expres de lege in Codul CIvil cartea despre persoane care impune capacitatea deplina de exercitiu pentru membrii organelor persoanelor juridice. La fel deci si ref. calitatea de cenzor. Eu zis ca acesta dispozitie din Codul CIvil nu ar trebui considerata in domeniul ONG inlaturata de la aplicare de acea conventie internationala, ca e una de protejare a minorului, altminteri l-ar expune unor riscuri juridice serioase, deoarece conform legii membrii organelor de conducere ale persoanelor juridice raspund personal si solidar, in mod nelimitat, atat fata de persoana juridica cat si fata de terti, pentru eventuale decizii nelegale luate in acea calitate (sau chiar lipsa unei decizii). Si nu cred ca e o solutie sa fie la fiecare sedinta de consiliu director sau de comisie de cenzori fiecare minor membru al organului de mana cu mama sau tata. Pe cand in Adunarea Generala in principiu se pot sti din timp proiectele de hotarari, documentele, candidatii etc deci minorul poate fi mai usor asistat de ocrotitorul legal si nici nu sunt asa raspunderi.....

2. Legea vorbeste de scopul organizatiei, nu daca prin ce face in fapt ajuta sau face lucruri care sunt de folos acelei institutii publice. Daca scopul statutar nu este "sprijinirea institutiei x" sau "asigurarea serviciilor de ... necesare institutiei x" nu cred ca este incidenta interdictia. In plus, chiar daca "sef birou" e functie de conducere, consider ca textul legal trebuie interpretat restictiv, in sensul ca se refera la nivelele cele mai inalte de functii de conducere. De exemplu o asociatie de fosti elevi care vor sa sprjine liceul respectiv ar putea avea membru si un profesor care e sef de catedra, nu insa si directorul sau directorul adjunct la liceului, Una similara din fostii studenti ai universitatii X ar putea sa ii cuprinda si pe un sef de departament, discutabil pe un decan sau prodecan, si sigur nu pe rector sau prorector....
Scopul legii e sa asigure caracterul independent al ONG-ului, deci cheila interpretarii ar fi sa nu ajunga in pozitie de decizie in ONG cel care decide singur sau in in masura apreciabila si ce face institutia publica, ca e conflict de interese....

Radu Mititean

Florin-Marius a scris:

Va multumesc pentru raspuns!

1. Avand in vedere ca minorul are peste 16 ani, respectiv 17 ani si 5 luni, se pot aplica urmatoarele: minorii intre 14-18 ani pot fi membri propriu-zisi in asociatii si fondatori de asociatii si fundatii, insa numai cu acordul reprezentantilor lor legali (parinti, tutore, etc.) care, citind statutele si regulamentele interne ale organizatiei, le dau acordul in acest sens (pentru ca minorii au capacitate de exercitiu restransa, adica pentru a incheia acte juridice au nevoie de acordul reprezentantului lor legal). In acest caz, poate ocupa functia de secretar sau de simplu membru in consiliul director?

2. Eu nu sprijin activitatea institutiei in care lucrez prin activitatile pe care le voi desfasura cu anumiti studenti. Totusi daca nu se poate, ar mai fi o posibilitate: sa nu intreprind nicio activitate cu studentii universitatii in care sunt angajat. In acest caz pot fi membru in consiliul director si presedintele asociatiei?

Va multumesc!

Va multumesc pentru raspuns!