Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariata in preaviz (demisie) afla ca este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariata in preaviz (demisie) afla ca este însărcinată

Buna ziua,
Am o prietena care si-a depus demisia, dar in timpul preavizului a aflat ca este insarcinata
In conditiile acestea, nu ar mai vrea sa plece de la locul de munca.
Daca anunta in scris angajatorul de starea ei de graviditate, si de faptul ca renunta la demisie, este acesta obligat in vreun fel sa nu ii incheteze contractul?

Multumesc
In speta,nu exista nici obligatie in sarcina angajatorului in acest sens.

Demisia poate fi revocată numai prin acordul părţilor. Acordul poate fi expres, caz în care el trebuie exprimat înainte de expirarea termenului de preaviz. Acordul poate fi însa şi tacit, în sensul ca salariatul continua executarea îndatoririlor sale de serviciu dupa expirarea termenului de preaviz, iar angajatorul nu se opune la aceasta.

Detalii gasiti si aici:
www.avocatnet.ro/articol_411...
Multumesc mult pt raspuns!