Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia la zi

Buna ziua!
As avea nevoie de niste sfaturi cu privire la o demisie. Sunt tehnician dentar si am azi mi-am exprimat intentia de a demisiona fata de seful meu care s-a enervat si mi-a cerut sa demisionez la zi, fara preaviz. Tin sa mentionez faptul ca am doua contracte de munca. Unlu prezinta o clazua in valaore de 10000 Eu in cazul in care imi dau demisia mai repede de implinirea termenului de 3 ani, iar unul nu prezinta aceasta clauza, dar la durata contractului de munca ambele figureaza ca fiind nedeterminata. Ce e de facut intr-o astfel de situatie?
Buna ziua!
Nu exista, in legislatie, notiunea de
demisie la zi
, dar lamurim asta apoi...
Cele doua contracte sunt cu aceeasi firma?
Ce reprezinta clauza aceea, ati urmat anumite cursuri de perfectionare platite de acel angajator?
Demisia de la acest loc de munca va afecteaza cumva contractul la care aveti clauza?
Ionut.ion, utilizator
Cele doua contracte sunt la aceeasi firma, nu mi-au fost platite cursuri de perfectionare, demisia afecteaza doar acea durata de 3 ani, acum avand 2 ani de activitate in firma

Ionut.ion a scris:

Buna ziua!
Nu exista, in legislatie, notiunea de
demisie la zi
, dar lamurim asta apoi...
Cele doua contracte sunt cu aceeasi firma?
Ce reprezinta clauza aceea, ati urmat anumite cursuri de perfectionare platite de acel angajator?
Demisia de la acest loc de munca va afecteaza cumva contractul la care aveti clauza?

Atunci sub ce motiv a fost stipulata acea clauza in contract?
Angajatorul ce parere are de asta, va cere sa platiti acea suma ?
A fost stipulata pe motivul ca si-a luat o garantie ca nu voi parasii firma in cei 3 ani prevazuti in contract, iar daca o voi face, ma poate da in judecata. Cand mi-am exprimat dorinta de a pleca, mi-z zis ca se gandeste daca ma da sau nu in judecata, m-a pus sa imi strang lucrurile si sa plec, iar demisia "la zi" sa o las in casuta postala pe motiv ca nu mai am ce sa pun piciorul in firma. Practic, cum ar trebui sa imi dau demisia ca sa nu am probleme? Iar daca o dau cu preaviz si nu ma mai primeste la locul de munca pe perioada de preaviz, ce e de facut?
Daca nu ati urmat nici un curs de pregatire profesionala ale carui costuri au fost suportate de firma...imi pare a fi o clauza abuziva si, personal, nu cred ca va v-a actiona in instanta, nu vad temeiul.
Cu celalalt contract de munca cum ramane?
Puteti incerca incheierea contractului cu acordul partilor sau prin demisie. Oricum ar fi, demisia trebuie inregistrata de angajator.
Puteti trimite demisia, eu as opta pentru incheierea contractului cu acordul partilor, la data de... si as trimire-o prin posta, cu confirmare de primire.
SECŢIUNEA a 8-a
Demisia
ART. 81- Codul muncii, Legea 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o
notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă,
după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul
angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia
prin orice mijloace de probă.

(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de
muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu
poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie,
respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de
conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă
toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este
suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de
preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul
respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte
obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
Ionut.ion, utilizator