Forum Discuţii juridice Executare silită BILET LA ORDIN
Discuție deschisă în Executare silită

BILET LA ORDIN

AM O INTREBARE : FAPTUL CA M AM PREZENTAT LA BANCA CU UN BO PESTE DATA SCADENTEI ( APROX 5 LUNI) AR PUTEA CONSTITUI UN MOTIV DE CONTESTATIE LA EXECUTARE DIN PARTEA DEBITORULUI ?
IN SPERANTA CA VOI AFLA UN RASPUNS , VA MULTUMESC !!!
incercati sal investiti cu putere executorie costa 4 lei plus timbru jud 0,3 lei si cerere la instanta emitentului merita incercat dar cred ca nu se va investi , trebuie depus in termen de 2 zile cel mult dupa scadenta. daca se investeste puteti da la executor
In ce legea a-ti gasit termenul de 2 zile de depunere dupa scadenta?
Eu caut de mult un termen si nu am gasit nimic pana acum.

Multumesc,
legea 58/1934 va dau un link sau cautati dvs. mai intrebati la banca
taxeimpozite.avocatnet.ro/Us...
Depunerea dupa termen nu schimba situatia decat dpdv a incidentului bancar, acest incident nefiind un incident major de plata. Asta nu schimba obligatia de plata si deci acel BO este la fel de valid ca si unul depus la scadenta. Cel putin asa a fost in cazul meu cu cateva bilete.
Si eu am avut probeleme cu BO depuse dupa o luna in banca si refuzate pt ca nu aveam bani in ziua respectiva.
Banca este obligata de BNR sa ne declara la CIP dar vom solicita stergerea pt ca nu e normal.