avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare vanzare cumparare auto la fisc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare vanzare cumparare auto la fisc

Ziua buna!
Pe scurt: Am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o cumpere, a revenit de cateva ori sa o vada, am facut actele de vanzare-cumparare urmand sa-mi plateasca pretul cand scot fiscalul. Am ales sa depun actele vinerea trecuta, pentru ca eliberarea certificatului fiscal sa fie tot in ziua in care d-nul trebuia sa vina sa plateasca masina( adica luni). Nu a mai venit si nici la telefon nu-mi raspunde. M-am intors la administratia fiscala de sector si mi-au zis ca nu pot anula actul decat in instanta sau sa-l caut pe domnul cu pricina si in fata unui avocat (am intrebat de ce avocat si nu notar si a zis ca si avocatii pot face asta), sa intocmim un act in care el sa declare ca nu doreste masina. Nu vreau sa fortez pe cineva sa o cumpere,dar macar sa revina totul la starea initiala,sa pot repune masina pe rol. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Cel mai recent răspuns: Mihaimd96 , utilizator 23:50, 2 Iulie 2021
Ce fel de contract de vanzare cumparare auto ati incheiat in lipsa certificatului fiscal ?
Contractul de vanzare cumparare poate fi anulat numai in instanta de judecata
Ziua buna! In primul rand va multumesc pentru raspuns. Este vorba de un contract incheiat la un centru xerox, aveau ei un gen de tipizat, l-au completat in 5 exemplare si gata. Cele 5 exemplare au fost apoi depuse de mine la fisc pentru eliberarea acelui certificat fiscal.
Buna ziua!
Cum ati rezolvat problema?

Erols a scris:

Ziua buna!
Pe scurt: Am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o cumpere, a revenit de cateva ori sa o vada, am facut actele de vanzare-cumparare urmand sa-mi plateasca pretul cand scot fiscalul. Am ales sa depun actele vinerea trecuta, pentru ca eliberarea certificatului fiscal sa fie tot in ziua in care d-nul trebuia sa vina sa plateasca masina( adica luni). Nu a mai venit si nici la telefon nu-mi raspunde. M-am intors la administratia fiscala de sector si mi-au zis ca nu pot anula actul decat in instanta sau sa-l caut pe domnul cu pricina si in fata unui avocat (am intrebat de ce avocat si nu notar si a zis ca si avocatii pot face asta), sa intocmim un act in care el sa declare ca nu doreste masina. Nu vreau sa fortez pe cineva sa o cumpere,dar macar sa revina totul la starea initiala,sa pot repune masina pe rol. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Buna ziua!
Cum ati rezolvat problema?

Erols a scris:

Ziua buna!
Pe scurt: Am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o cumpere, a revenit de cateva ori sa o vada, am facut actele de vanzare-cumparare urmand sa-mi plateasca pretul cand scot fiscalul. Am ales sa depun actele vinerea trecuta, pentru ca eliberarea certificatului fiscal sa fie tot in ziua in care d-nul trebuia sa vina sa plateasca masina( adica luni). Nu a mai venit si nici la telefon nu-mi raspunde. M-am intors la administratia fiscala de sector si mi-au zis ca nu pot anula actul decat in instanta sau sa-l caut pe domnul cu pricina si in fata unui avocat (am intrebat de ce avocat si nu notar si a zis ca si avocatii pot face asta), sa intocmim un act in care el sa declare ca nu doreste masina. Nu vreau sa fortez pe cineva sa o cumpere,dar macar sa revina totul la starea initiala,sa pot repune masina pe rol. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o ... Mihaimd96 Mihaimd96 Buna ziua! Am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o cumpere mi-a lasat un avans de 700euro, a revenit a doua ora sa o cumpere, intre timp am facut ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o ... Mihaimd96 Mihaimd96 Buna ziua! Am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o cumpere mi-a lasat un avans de 700euro, a revenit a doua ora sa o cumpere, intre timp am facut ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unei masini fara a face radierea... mariana v mariana v Va rog frumos sa ma ajutati urgent. Sotul meu a vindut o masina recent, fara a face insa nici un act de radiere. Are doar actul de vinzare cumparare. Cel care ... (vezi toată discuția)