Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vanzarea unei masini fara a face radierea...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vanzarea unei masini fara a face radierea...

Va rog frumos sa ma ajutati urgent. Sotul meu a vindut o masina recent, fara a face insa nici un act de radiere. Are doar actul de vinzare cumparare. Cel care a cumparat masina a zis ca revine sa faca radierea dar nu am aceasta siguranta. Ce mai pot face acum? #-o DacA NU REVINE , CE ALTERNATIVE AM DE A ACTIONA IN JUSTITIE, SAU ORICE ALTA VARIANTA ?
sa mergeti la Notar cu Contractul de Vanzare cumparare sal inregistrati si validati

apoi sunati la POLITIE - Serviciul Inmatriculari - aflati care este taxa de plata a radierii masini prin vanzare - precum si transcrierea masini pe numele noului proprietar

apoi le plati unde va recomanda Politia sa platiti - fie la CEC Bank fie la Trezorerie

apoi mergeti la Politie - Serviciul Inmatriculari Auto - cu Chitantele ca ati platit taxale, impreuna cu actele in original (Carte de Identitate a Vehicolului si Certificat de Inmatriculare a Vehicolului), faceti si copiixerox

sa ma aveti la dumnevoastra si copii xerox ale Cartii de Identitate a dumnevoastra precum si a noului proprietar.

Completati la politie urmatoarele:
Cererea de Radiere
Certificatul de Radiere in 3 exemplare
Cererea de transcriere a Vehicolului de pe numele dumneavostra pe numele noului proprietar

dupa ce le completati - politia va da da 2 Certificate de Radiere unul pentru dumneavostra si unul pentru primarie.

apoi mergeri dumneavostra la Primaria de care apartineti la Sectorul - Directia Ecoomica Financiara - Impozite si Taxe Locale
completati Ceerea/Declaratia tipizata
la care se aduca copia Contractului de Vanzare Cumparare
1 Certificat de Radiere
copii xerox ale Cartilor de Identitate a dumneavostra precum si a noului proprietar

Pentru radiere:
cerere tip (formular furnizat de către D.E.F.);
certificatul de radiere;
actul de instrainare (contract vanzare-cumparare / factura / certificat mostenitor / sentinta judecatoreasca / partaj voluntar / donatie, etc)
cerere certificat fiscal - pentru cazul instrainarii in alta localitate decat ;
taxa eliberare certificat – care se achita la sediul D.E.F
taxa viza fisa auto in regim de urgenta – care se achita la sediul D.E.F

ACTE NECESARE PENTRU ELIBERARE CERTIFICAT FISCAL:
cerere tip (formular furnizat de către D.E.F.);
taxa timbru fiscal;
taxa eliberare in regim de urgenta (la cerere);
actul de identitate

sper sa va ajute

ALEXANDRU - ADRIAN MIU, Contabil