avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vanzarea unei masini fara a face radierea...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vanzarea unei masini fara a face radierea...

Va rog frumos sa ma ajutati urgent. Sotul meu a vindut o masina recent, fara a face insa nici un act de radiere. Are doar actul de vinzare cumparare. Cel care a cumparat masina a zis ca revine sa faca radierea dar nu am aceasta siguranta. Ce mai pot face acum? #-o DacA NU REVINE , CE ALTERNATIVE AM DE A ACTIONA IN JUSTITIE, SAU ORICE ALTA VARIANTA ?
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRU - ADRIAN MIU , Contabil 13:53, 24 Noiembrie 2012
sa mergeti la Notar cu Contractul de Vanzare cumparare sal inregistrati si validati

apoi sunati la POLITIE - Serviciul Inmatriculari - aflati care este taxa de plata a radierii masini prin vanzare - precum si transcrierea masini pe numele noului proprietar

apoi le plati unde va recomanda Politia sa platiti - fie la CEC Bank fie la Trezorerie

apoi mergeti la Politie - Serviciul Inmatriculari Auto - cu Chitantele ca ati platit taxale, impreuna cu actele in original (Carte de Identitate a Vehicolului si Certificat de Inmatriculare a Vehicolului), faceti si copiixerox

sa ma aveti la dumnevoastra si copii xerox ale Cartii de Identitate a dumnevoastra precum si a noului proprietar.

Completati la politie urmatoarele:
Cererea de Radiere
Certificatul de Radiere in 3 exemplare
Cererea de transcriere a Vehicolului de pe numele dumneavostra pe numele noului proprietar

dupa ce le completati - politia va da da 2 Certificate de Radiere unul pentru dumneavostra si unul pentru primarie.


apoi mergeri dumneavostra la Primaria de care apartineti la Sectorul - Directia Ecoomica Financiara - Impozite si Taxe Locale
completati Ceerea/Declaratia tipizata
la care se aduca copia Contractului de Vanzare Cumparare
1 Certificat de Radiere
copii xerox ale Cartilor de Identitate a dumneavostra precum si a noului proprietar

Pentru radiere:
cerere tip (formular furnizat de către D.E.F.);
certificatul de radiere;
actul de instrainare (contract vanzare-cumparare / factura / certificat mostenitor / sentinta judecatoreasca / partaj voluntar / donatie, etc)
cerere certificat fiscal - pentru cazul instrainarii in alta localitate decat ;
taxa eliberare certificat – care se achita la sediul D.E.F
taxa viza fisa auto in regim de urgenta – care se achita la sediul D.E.F


ACTE NECESARE PENTRU ELIBERARE CERTIFICAT FISCAL:
cerere tip (formular furnizat de către D.E.F.);
taxa timbru fiscal;
taxa eliberare in regim de urgenta (la cerere);
actul de identitate

sper sa va ajute

Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012
ALEXANDRU - ADRIAN MIU, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Auto maier maier buna ziua. in urma cu 6 luni am vandut un autoturism dacia (1000 E). nu am incheiat contract de vanzare cumparare. cartea de identitate a ramas la ... (vezi toată discuția)
Cum pot radia un autovehicul proprietate personala care nu mai exista fizic? idomar_elike idomar_elike Buna ziua, stimati forumisti. Am o problema spinoasa de rezovat si asi dori sa ma sfatuiti ce pot face sau daca mai pot face ceva. Asi dori sa rezolv problema ... (vezi toată discuția)
Cumparare auto Cristi Cristi Cristi Cristi Buna ziua,as avea nevoie de ajutor,doresc sa achizitionez un automobil,masina mica, va rog vsa imi spuneti pasii completi pe care trebuie sa i fac ,adica ... (vezi toată discuția)