Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare in declaratia unica decontare CAS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare in declaratia unica decontare CAS

Buna ziua,

Am si eu o problema la care as dori sa ma ajutati cu un raspuns.

Sunt PFA si in anul 2017 am declarat anticipat un venit net sub venitul minim pe economie. La sfarsitul anului, din calcule, a reiesit ca am realizat un venit net peste venitul minim pe economie. In consecinta, in toamna anului 2018, am primit decizie de regularizare pentru plata atat a diferentei de impozit cat si a CAS aferent venitului din 2017. Intrebarea mea este daca acea plata la CAS, intregistrata in evidentele fiscale ale anului 2018, o trec pe decalaratia unica la “SUBSECȚIUNEA I.3.1Date privind contribuția de asigurări sociale (CAS) datorată pentru anul 2018”? Daca nu, va rog sa-mi spuneti unde anume declar aceasta plata. Intrucat aceasta cheltuiala este deductibila in 2019 va rog sa-mi spuneti unde anume se inregistreaza pentru a fi dedusa.

Va multumesc
george-neagu, moderator
Nu o treceti caci chiar daca ati platit-o in 2018, ea se refera la inchiderea anului 2017.
Cand scrie acolo ca e deductibila cheltuiala cu cas pentru anul 2018, se refera strict la valoarea calculata pentru anul 2018 si platita.
george-neagu, moderator
Si atunci unde o trec? Pt ca atata timp cat CAS este deductibila, la sursa sau nu, trebuie sa se deduca undeva. Chiar daca o deduc eu sau chiar daca o deduce ANAF, este deductibila.. Asa e legea. Procedura nu-mi este clara.
ilbobass, utilizator
Nu o treceti nicairi. Pentru ca se refera la anul 2017, o sa v-o ia cei de la finante in calcul la impozitul pe venit din acel an.
george-neagu, moderator
Adica mai primesc o ALTA declaratie 250 cu acea decontare?
Ea a fost deductibila in anul 2017, in momentul in care s-a facut regularizarea ar fi trebuit dedusa deja din impozit de cei de la ANAF. Verificati decizia de impunere si faceti calculul. De ce sa primiti o alta declaratie? Ei cand au trimis decizia de impunere au luat in calcul ca dumneavoastra platiti.

Nu o puteti deduce acum din impozitul anului 2018 sau 2019 deoarece cheltuiala aceea nu tine de acesti ani chiar daca a fost platita in 2018.

ilbobass a scris:

Adica mai primesc o ALTA declaratie 250 cu acea decontare?