avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare in declaratia unica decontare CAS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare in declaratia unica decontare CAS

Buna ziua,

Am si eu o problema la care as dori sa ma ajutati cu un raspuns.

Sunt PFA si in anul 2017 am declarat anticipat un venit net sub venitul minim pe economie. La sfarsitul anului, din calcule, a reiesit ca am realizat un venit net peste venitul minim pe economie. In consecinta, in toamna anului 2018, am primit decizie de regularizare pentru plata atat a diferentei de impozit cat si a CAS aferent venitului din 2017. Intrebarea mea este daca acea plata la CAS, intregistrata in evidentele fiscale ale anului 2018, o trec pe decalaratia unica la “SUBSECȚIUNEA I.3.1Date privind contribuția de asigurări sociale (CAS) datorată pentru anul 2018”? Daca nu, va rog sa-mi spuneti unde anume declar aceasta plata. Intrucat aceasta cheltuiala este deductibila in 2019 va rog sa-mi spuneti unde anume se inregistreaza pentru a fi dedusa.

Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: emiliaciotir , utilizator 11:41, 28 Februarie 2019
Nu o treceti caci chiar daca ati platit-o in 2018, ea se refera la inchiderea anului 2017.
Cand scrie acolo ca e deductibila cheltuiala cu cas pentru anul 2018, se refera strict la valoarea calculata pentru anul 2018 si platita.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Si atunci unde o trec? Pt ca atata timp cat CAS este deductibila, la sursa sau nu, trebuie sa se deduca undeva. Chiar daca o deduc eu sau chiar daca o deduce ANAF, este deductibila.. Asa e legea. Procedura nu-mi este clara.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2019
ilbobass, utilizator
Nu o treceti nicairi. Pentru ca se refera la anul 2017, o sa v-o ia cei de la finante in calcul la impozitul pe venit din acel an.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Adica mai primesc o ALTA declaratie 250 cu acea decontare?
Ea a fost deductibila in anul 2017, in momentul in care s-a facut regularizarea ar fi trebuit dedusa deja din impozit de cei de la ANAF. Verificati decizia de impunere si faceti calculul. De ce sa primiti o alta declaratie? Ei cand au trimis decizia de impunere au luat in calcul ca dumneavoastra platiti.

Nu o puteti deduce acum din impozitul anului 2018 sau 2019 deoarece cheltuiala aceea nu tine de acesti ani chiar daca a fost platita in 2018.

ilbobass a scris:

Adica mai primesc o ALTA declaratie 250 cu acea decontare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa pentru calcularea venitului net pe 2018 Nicoleta 1956 Nicoleta 1956 Am inteles ca pentru anul 2018 nu se mai emit decizi de impunere de anaf. Pe anul 2017 la calcularea venitului net au fost excluse chetuielile cu contributiile ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venitul din inchiriere carmenmitescu carmenmitescu In august 2017 am declarat la ANAF contractul de inchiriere cu durata de un an.Cum trebuie sa completez in modelul 212 venitul estimat pe 2018 daca contractul ... (vezi toată discuția)
Impozit chirii 2018 kol29 kol29 Buna ziua! As dori sa va intreb ce impozite voi plati din 2018 dupa chirii? Sunt salariat si am si venituri din chirii. (vezi toată discuția)