Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 9349 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Statut nou Asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Statut nou Asociație de proprietari

Dacă Asociația de Prop. are statut încă de la înființare, din anul 2003,mai trebuie sa facă încă unul?
Cel mai recent răspuns: CipM , utilizator 23:19, 4 Martie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod evident NU, insa intotdeauna este loc de mai bine - daca ajungeti la aceasta concluzie.
Ati inteles? Dezvoltati un pic nedumerirea dvs., ca sa intelegem si noi...
Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce am inteles eu , acesta trebuie adaptat la noua lege 196/2018 si ce am citit pe fuga , a aparut Ordinul MDRAP nr. 1058 /2019 privind aprobarea continutului cadru al statutului asociatiei de proprietari si al regulamentului condominiului - document ce stabileste modelul de regulament de bloc .
Poate cineva este mai in tema .
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform dispozitii in vigoare OMFP 3103/2017, Statutul si Regulamentul de Ordine Interioara (ROI) privind Asociatiile de Proprietari din Romania. daca se modifica si completeaza statutul asociatiei ,Ordinul nr. 1058/2019 privind aprobarea conținutului-cadru al statutului asociației de proprietari și al regulamentului condominiului,in vigoare de la 28 februarie 2019,
Art. 1. -
Se aprobă conținutul-cadru al statutului asociației de proprietari, prevăzut în anexa nr. 1, care face parte integrantă din prezentul ordin.

Art. 2. -
Se aprobă conținutul-cadru al regulamentului condominiului, prevăzut în anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezentul ordin.

Art. 3. -

Prezentul ordin intră în vigoare în termen de 3 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

@Viorel Ariton
In speta dv statutul asociatiei dv din 2003 a fost redactat in temeiul dispozitiilor in vigoare la acel moment,or HG nr 400/L nr 230/2007 +HG nr 1588/2007 au fost abrogate
Din 28.09.2018 este in vigoare L nr 196/2018,care se completeaza cu disp Ordin nr 1058/2019,respectiv trebuie redactat statutu si regulament de ordine interioara in conformitate cu dispozitiile in vigoare ,L nr 196/2018
Mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Normele de aplicare ale legii 196/2018 ! vasile14belciug vasile14belciug Vă rog să mă ajutați să intru în posesia NORMELOR DE APLICARE ALE LEGII 196/2018 ! Vă mulțumesc frumos ! (vezi toată discuția)
Valabilitate hg1588/2007 dumitrucera dumitrucera Mai este valabila HG1588/20107 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea ... (vezi toată discuția)