avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Am încasat o sumă cu cardul dar nu am făcut ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Am încasat o sumă cu cardul dar nu am făcut operațiunea care marchează acest lucru pe casa de marcat. Ulterior am făcut doar declarația cu explicația, e corect așa?

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca am procedat corect? Am încasat o suma cu cardul dar pe casa de marcat nu am apăsat tasta PY care marcheaza acest lucru pe noile case de marcat și s-a inregistrat suma ca fiind încasată numerar. Am observat scest lucru cand am scos raportul Z. Am facut declaratia cu explicația dar nu am mai emis un alt bon de corectie nici atunci nici a doua zi... E corect așa?? Daca reiese din explicatie??? Multumesc mult...
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:36, 3 Martie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie emis. Ati procedat corect daca ati urmat pasii acestia:

Art. 36. - Pentru corectarea sau anularea înregistrării unei operaţiuni după emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeşte un dosar care va cuprinde:
a) sesizarea scrisă a persoanei care a efectuat greşit operaţiunea, cu precizarea motivaţiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum şi a numărului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei şi minutului emiterii acestuia;
b) decizia scrisă de aprobare a corectării operaţiunii greşit efectuate, emisă de directorul financiar-contabil, contabilul-şef sau de altă persoană care răspunde de gestionarea patrimoniului unităţii;
c) copie de pe nota sau notele de recepţie şi constatare de diferenţe, întocmite de la ultima inventariere până la zi, prin care a fost stabilit preţul cu amănuntul al produsului sau produselor înregistrate greşit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d) nota de contabilitate care reflectă operaţiunea efectuată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre bon fiscal: am înregistrat de două ori o sumă în casa de marcat. declarația am făcut-o explicând de unde apare diferența pe bon, dar nu am mai emis un altul. e corect sau e greșit? rodikontro rodikontro Buna ziua. Ieri am făcut o încasare cu cardul de 150 lei. Când am trecut suma pe casa de marcat, la un moment dat am avut impresia că nu am apăsat tasta F ... (vezi toată discuția)
Am ales gresit metoda de incasare la un bon fiscal - cum corectez? ririana ririana Buna ziua, Am vrut sa scot un bon fiscal si , din graba, in loc sa apas pe TOTAL care inseamna primirea banilor in numerar, am apasat alta tasta care ... (vezi toată discuția)
Anulare bon fiscal tastat gresit LauraRatiu LauraRatiu Buna ziua S-a tasta pe casa de marcat gresit un bon fiscal. (2850.00 in loc de 285.00). Apoi a tastat corect bonul, pt a-l da clientului. Prin urmare , tb ... (vezi toată discuția)